فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

سریال های دنباله دار تلویزیون ایرانسریال هایی که به فصل دو یا بیشتر رسیدند چه سرنوشتی داشته اند؟ آیا دنباله سازی تجربه ای موفق در تلویزیون ماست؟

سابقه دنباله سازی در تلویزیون ما طولانی است؛ به دهه شصت و روزگار «آینه» و «آینه عبرت» بازمی گردد. با این حال ساخت فصل های بعدی یک سریال الزاما مترادف با موفقیت آنها نیست. چه بسا اگر پرونده برخی سریال ها در همان فصل نخست بسته می شد، خاطره خوش تری از آنها در ذهن می ماند. در این «پایتخت» با چهار فصل رکورددار است و البته، همیشه هم پیش عامه مخاطبان توفیق داشته.

در ادامه نگاهی گذرا داریم بر مهمترین سریال هایی که به فصل دو یا بیشتر رسیدند. به این لیست می توان سریال های دیگری افزود. «آینه» پیش قراول دنباله سازی است که سری دومش توفیقی به دست نیاورد. ادامه «خانه سبز» با عنوان «سرزمین سبز» هرگز موفق نبود. ماجرا برای «خوش رکاب» که سری دومش «خوش غیرت» شد نیز به همین تلخی است. «کارآگاه علوی» خیلی موفق بود اما فصل دوم سریال نتیجه ای نومید کننده داشت و برای همیشه تلویزیون پرونده اش را بست.

پایتخت / سیروس مقدم

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

سیروس مقدم وقتی سال نود «پایتخت» را روی آنتن فرستاد فکر نمی کرد سریالش تا این حد گل کند و خیلی زود برنده مطلق نوروز شود. فصل اول سریال اما همه را شگفت زده کرد و تحسین بیننده ها و منتقدان را به دست آورد. همین باعث شد مسئولان تلویزیون با ساخت دنباله آن موافقت کنند. این اتفاق البته همیشه با اما و اگر رخ داد و تا لحظه آخر معلوم نبود واقعا ساخته می شود یا خیر.

 عوامل همواره گفته اند برخی خارج از صدا و سیما دوست ندارند این سریال تداوم داشته باشد.سریال مقدم ماه رمضان اخیر برای نخستین بار از کنداکتور نوروز خارج شد و ماه رمضان فصل چهارم آن روی آنتن رفت و این بار هم هوادارانی جدی پیدا کرد.

در حاشیه / مهران مدیری

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

از اول قرار نبود سریال مهران مدیری دو فصلی شود. حاشیه هایی که برای فصل اول پس از اعتراض پزشکان به وجود آمد، مدیری و تیمش را مجبور کرد که داستان را پیش از موعد تمام کنند و ادامه سریال از بیمارستان به بازداشتگاه برود.

«در حاشیه 2» اما یک سریال ابتر با شوخی های کم مایه بود که هرگز نتوانست نیمچه موفقیت فصل اول را یادآور شود. مهران مدیری ابتدای سال که «در حاشیه» را روی آنتن فرستاد با همان قسمت های اولیه نگاه ها را به سمت خود جلب کرد؛ خیلی ها سریال را دوست داشتند و خیلی ها نه. در فصل دوم اما کسی انگار حوصله ای درباره نظر دادن درباره فصل دو را نداشت تا یکی از بدترین دنباله سازی ها با این سریال رقم بخورد.


دردسرهای عظیم / برزو نیک نژاد

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

تابستان سال 1393 برای نخستین بار «دردسرهای عظیم» روی آنتن رفت و هوادارانی به دست آورد. قد و قواره سریال اما به اندازه ای نبود که در جامعه موج آفرین شود و به اصطلاح «خیابان خلوت کن» نبود. برزو نیک نژاد برای اولین تجربه سریال سازی خود، نمره قبولی گرفت و یک سریال استاندارد روی آنتن فرستاد. سازندگان ته داستان را باز گذاشتند و ماه رمضان امسال فصل دومش را ساختند.

«دردسرهای عظیم 2» تفاوت محسوسی از نظر کیفی با فصل اول نداشت؛ در واقع میزان شوخی و مطایبه و موش و گربه بازی هایشان تقریبا همسان بود و کسی که خبر نداشت نمی دانست فصل یکی هم داشته. این با پایان داستان معلوم شد و بعید است فصل سومی داشته باشد.

ستایش/ سعید سلطانی

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

پرحاشیه ترین سریال دنباله دار تلویزیون «ستایش» است. هر چه جلو آمد انتقادها به آن هم بیشتر شد. عمده انتقادها در فصل دوم به گریم پیری نرگس محمدی بود و کش دار بودن سریال. البته برخی بازیگران سریال هم انتقادهایی به داستان «ستایش 2» وارد کردند و گفتند باید در همان فصل اول تمام می شد. با همه انتقادها و شوخی های بیشماری که با سریال می شد، نمی توان کتمان کرد که خیلی ها آن را می دیدند و شاید هم لذت می بردند!

هوش سیاه / مسعود آب پرور

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

«هوش سیاه» جزو سریال هایی است که در فصل دوم موفق تر از فصل نخست بود. سال 89 فصل اول سریال روی آنتن رفت و سه سال بعد سری دوم آن پخش شد. مسعود آب پرور با دستمایه قرار دادن جرایم اینترنتی داستان های مهیج پیش روی بیننده ها گذاشت و باعث شد خیلی ها درگیر سرنوشت قهرمانان سریال شوند. برگ برنده سریال «هوش سیاه» داستان های نو و ضرباهنگ مناسبش بود که بیننده را بیش از پیش درگیر می کرد.

عملیات 125/ افخمی، آهنج و آب پرور

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

سال 1387 عملیات 125 به کارگردانی بهروز افخمی پخش شد و خیلی زود توانست بیننده های ثابت به دست بیاورد. بعد از آن محمدرضا آهنج پشت دوربین سری دوم ایستاد و این بار هم داستانش مخاطبان این سریال را راضی کرد. فصل سوم عملیات 125 به مسعود آب پرور رسید. این سری سال 91 پخش و از نظر کیفی تفاوت محسوسی با فصل های قبل نداشت. مهمترین نکته ای که به طور مداوم حفظ شد، داستان آن است که هر بار سرگذشت یکی از شخصیت های آتش نشانی را سوژه می کرد.

مرد هزار چهره و باغ مظفر/ مهران مدیری

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

مهران مدیری پیش از «در حاشیه» تجربه دنباله سازی در «مرد هزار چهره» و «باغ مظفر» را داشته. او بعد از موفقیت «مرد هزار چهره» ادامه ماجرای مسعود شصتچی را در «مرد دو هزار چهره» روایت کرد. سریال بیننده های زیادی داشت اما هرگز به پای فصل نخست نرسید و خیلی ها ساخت ادامه آن را اشتباه حرفه ای مدیری تعبیر کردند.

ماجرای «باغ مظفر» متفاوت است. او ادامه سریال را با نام «گنج مظفر» برای شبکه نمایش خانگی ساخت که با تاخیر چند ساله توزیع شد و توفیقی به دست نیاورد.

زیر آسمان شهر/ مهران غفوریان

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

یکی از تلخ ترین دنباله سازی ها را باید به نام «زیر آسمان شهر» نوشت. مهران غفوریان سال 80 خیلی خوشبخت و خوشحال بود؛ سریالش با کاراکترهایی جذاب مثل بهروز پیرپکاجکی و خشایار مستوفی میان مردم گل کرد و تکیه کلام هایشان در محاوره روزمره شنیده می شد. او بعد از توفیق سریال تصمیم به ساخت سری دوم آن گرفت اما خیلی زود ضعف هایش آشکار شد. ساخت سری سوم «زیر آسمان شهر» حکم تیر خلاص به سریال داشت که تا مدت ها غفوریان را به حاشیه راند.

شلیک نهایی و کلانتر/ محسن شاه محمدی

 

اخبارفرهنگی و هنری,خبرهای فرهنگی و هنری,سریال های دنباله دار

 

محسن شاه محمدی با ساخت «شلیک نهایی» تصویری جذاب از پلیس نشان داد. موفقیت این سریال و محبوبیت سرگرد کلانی باعث شد شاه محمدی مدتی بعد فصل دوم سریال را با عنوان «تصمیم نهایی» بسازد؛ سریالی که هیچ وقت به لحاظ محبوبیت و دیده شدن به گرد پای «شلیک نهایی» نرسید و به یک ادامه ناموفق تبدیل شد. ماجرای «کلانتر» شاه محمدی به شکلی دیگر تکرار شد. پس از این موفقیت فصل اول، او فصل های بعدی را ساخت که این بار ناموفق بود.

 

اخبار فرهنگی و هنری - روزنامه هفت صبح،برترین ها


ویدیو مرتبط :
سریال کره ای قهرمان در تلویزیون ایران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سریال های تلویزیون ایران در سال 95تعداد اندکی سریال در حال حاضر در تلویزیون در حال تولید هستند، این پروژه ها که می توان آنها را تمام دارایی سیما در عرصه تولیدات نمایشی دانست، در چه مرحله ای هستند و چه وضعیتی دارند.

روزنامه سینما - تعداد اندکی سریال در حال حاضر در تلویزیون در حال تولید هستند، این پروژه ها که می توان آنها را تمام دارایی سیما در عرصه تولیدات نمایشی دانست، در چه مرحله ای هستند و چه وضعیتی دارند.

زید دور نیست. تا همین دو سه سال قبل، اوضاع تلویزیون با همه بی پولی هایش جوری بود که هیچ وقت اجازه نمی داد که به اصطلاح جنسش جور نباشد و سعی می کرد حداقل ویترین اصلی تولیداتش را که همان سریال های نمایشی هستند، تر و تازه نگه دارد. از همین رو در هیچ برهه ای کنداکتور تلویزیون از سریال جدید خالی نمی ماند و همیشه شبکه ها محصول نمایشی جدیدی برای ارائه داشتند.

 حتی شبکه ای مثل شبکه 3 و یک روند تولید سریال های شان آنقدر منظم بود که برنامه نمایشی شش ماهه و یکساله شان را بعد از تعطیلات نوروز مشخص می کردند، روندی که حالا در سال جدید کاملا متوقف شده. کلا از بین شبکه های سراسری فقط یک شبکه سریال جدید روی آنتن فرستاده و مابقی شبکه ها با سریال های تکراری کنداکتورشان را پر کرده اند. روندی که گویا قرار است در طول سال 95 ادامه داشته باشد.

روند تولید آثار نمایشی هم نشان می دهد که بضاعت تلویزیون در سال جاری به اندازه ای خواهد بود که در نهایت در هر فصل فقط شاهد پخ شیکی دو سریال جدید بیشتر نخواهیم بود. در ادامه مروری داریم بر سریال های در دست تولید که تعدادشان اصلا امیدوار کننده نیست.

پادری (دودکش 3)/ اخراجی نوروز

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,سریال 95

 

* کی می سازد: محمد حسین لطیفی

* برای چه شبکه ای هست: شبکه یک

* زمان پخش احتمالی: اعیاد شعبانیه

* بازیگرانش چه کسانی هستند: هومن برق نورد، بهنام تشکر، سیما تیرانداز، امیرحسین رستمی، نگار عابدی و محمدرضا شیرخانلو

* قصه یک خطی: قالیشویی مشتاق تعطیل شده است. فیروز مشتاق در ایام نزدیک به نوروز به خاطر از دست نرفتن اعتبار قالیشویی و حفظ مشتریان سابق سعی می کند با اجاره یک قالیشویی دیگر کارش را پی بگیرد. او که با انبوهی از فرش های نشسته روبرو است، دردسرهای جدیدی برایش رخ می دهد.

* در چه مرحله ای است: قرار بود سریال اول تلویزیون در ایام نوروز باشد اما دقیقه 90 بنا به تصمیم مدیران ارشد تلویزیون از کنداکتور خارج شد، گروه که تا همان چند روز مانده به نوروز خیلی سفت و سخت در حال تصویربرداری بودند با خارج شدن سریال شان از باکس نوروز روند تولید را بنا بر تصمیم تهیه کننده متوقف کردند. بعد از پایان تعطیلات نوروز روند تصویربرداری از سر گرفته شد و هم اکنون گروه در حال ضبط قسمت های باقی مانده هستند.

* موفقیت احتمالی: فصل اول این سریال ماه رمضان چند سال قبل از شبکه یک پخش شد، کاراکترهای سریال به خصوص فیروز با تکیه کلام هایش حسابی محبوب مخاطبان شد، با توجه به سابقه ذهنی مخاطب از این سریال، بعید است که «پادری» مورد استقبال قرار نگیرد.

علی البدل/ محصول جدید پایتختی ها

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,سریال 95

 

* کی می سازد: سیروس مقدم

* برای چه شبکه ای هست: شبکه یک

* زمان پخش احتمالی: ماه رمضان

* بازیگرانش چه کسانی هستند: مهدی هاشمی، مهدی فخیم زاده، محسن تنابنده، احمد مهران فر، هادی کاظمی، گوهر خیراندیش و ...

* قصه یک خطی: در نهادها و شوراها اعضای علی البدل همیشه وجود دارند، آدم هایی که حضور دارند اما حق رأی ندارند.به تازگی انتخاب بازیگرانش به پایان رسیده و پیش تولید در مراحل پایانی است و تا چند روز آینده تصویربرداری شروع می شود.

* در چه مرحله ای است: به تازگی انتخاب بازیگران به پایان رسیده و پیش تولید در مراحل پایانی

* موفقیت احتمالی: مقدم رگ خواب مخاطب را می شناسد و می داند که چطور او را پای تلویزیون بنشاند. بی شک حضور زوج تنابنده و مهران فر در این سریال در کنار بازیگرانی چون فخیم زاده و مهدی هاشمی، ترکیب هیجان انگیزی را شکل می دهد که می تواند مخاطب را جذب کند، ضمن این که فیلمنامه سریال هم به سرپرستی تنابنده نوشته شده، کسی که حالا کاملا بلد شده قصه هایش را چطور روایت کند و شخصیت هایش چه ویژگی هایی داشته باشند که مخاطب پیگیر سرنوشت شان شود.

برادر/ کارگردان کیمیا تقدیم می کند

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,سریال 95

 

* کی می سازد: جواد افشار

* برای چه شبکه ای هست: شبکه 2

* زمان پخش احتمالی: ماه رمضان

* بازیگرانش چه کسانی هستند: حسین یاری، حسن پورشیرازی، پوریا پورسرخ، لیلا اوتادی، سهیلا رضوان، سوگل طهماسبی، سید مهرداد ضیایی و ...

* قصه یک خطی: حاج کاظم پهلوان، مردی خیر و از تجار سرشناس برنج ایران است. او به همراه پسرش مسعود و دخترش مریم که یک روزنامه نگار پر جنب و جوش است، بر ضد واردات قاچاق برنج های تاریخ گذشته و مسموم به ایران مبارزه می کنند. این اقدام باعث دشمنی دلالان و قاچاقچیان این تجارت با وی شده است.

* در چه مرحله ای است: تصویربرداری اش از اوایل اسفند ماه سال گذشته شروع شد و همچنان هم ادامه دارد، در حین تولید و در حالی که سریال کلید خورده بود، کامبیز دیرباز بازیگر اصلی کار از پروژه کنار کشید و حسین یاری جایگزینش شد.

* موفقیت احتمالی: افشار هنوز عرقش بابت ساخت سریال طویل القسمت «کیمیا» خشک نشده بود که تلویزیون بلافاصله به او ماموریت داد تا سریالی برای شب های رمضان بسازد. به هر حال خروجی افشار مشخص است. سطح استاندارد کارش «کیمیا»ست و بیشتر از آن نمی شود از او توقع داشت. البته خلاصه قسمت منتشر شده از سریال هم آنقدر کلیشه ای و شعاری است که حتی کورسوی امیدی هم باقی نمی گذارد.

پریا/ رو در رو با ایدز

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,سریال 95

 

* کی می سازد: حسین سهیلی زاده

* برای چه شبکه ای هست: شبکه 3

* زمان پخش احتمالی: ماه رمضان

* بازیگرانش چه کسانی هستند: لادن مستوفی، امیرحسین آرمان، افسانه بایگان، امیررضا دلاوری، عمار تفتی، کمند امیرسلیمانی، رامتین خداپناهی و هادی قمیشی.

* قصه یک خطی: «پریا» پس از چند سال دوری از ایران به کشور بازمی گردد. در شرایطی که وی همچنان از رابطه قدیمی اش سرخورده است، وارد رابطه ای عاطفی با مردی جوان می شود اما برخی اتفاق ها، ادامه رابطه عاشقانه این زوج را به خطر می اندازد.

* در چه مرحله ای است: از سال گذشته تصویربرداری اش در کرج آغاز شده و همچنان هم ادامه دارد. قرار بود بعد از پایان تعطیلات نوروز روی آنتن شبکه 2 برود اما در لحظات آخر تصمیم گرفته شد که از این باکس خارج شود تنا در فرصتی بهتر که گفته می شود همان ماه رمضان است پخش شود.

* موفقیت احتمالی: سهیلی زاده یکی از موفق ترین ملودرام سازهای تلویزیون است. اگر دو سه کار آخرش را فکتور بگیریم، مابقی سریال هایش از جمله «دلنوازان»، «فاصله ها» و «ترانه مادری» جزو کارهای پرمخاطب و به اصطلاح خیابان خلوت کن بوده اند. او بعد از چند ناکامی حالا در سریال «پریا» فیلمنامه ای از سعید فرهادی را در دست گرفته که موضوعی ملتهب دارد. در این سریال به شکلی صریح به موضوع بیماری ایدز پرداخته شده که همین حساسیت ها را برای تماشای آن زیاد می کند.

ملکا/ با حضور سعید مطلبی

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,سریال 95

 

* کی می سازد: احمد امینی

* برای چه شبکه ای هست: شبکه 3

* زمان پخش احتمالی: معلوم نیست

* بازیگرانش چه کسانی هستند: داریوش ارجمند، شاهرخ استخری، علی شادمان، پوراندخت مهین، علی سلیمانی، علیرضا استادی، پرویز سیرتی و ...

* قصه یک خطی: روایت شهری از انسان هایی است که بهشت خوشبختی و سعادت خود را در جهنم دروغ و انتقام و زیاده خواهی نابود می کنند.

* در چه مرحله ای است: پس از مدت ها سرانجام بعد از تعطیلات نوروز و از چند روز پیش تصویربردای اش در یکی از محله های ونک شروع شد و حالا هم ادامه دارد.

* موفقیت احتمالی: احمد امینی هر چه سریال در تلویزیون ساخته پر مخاطب و خوب بوده، حالا او با فیلم نامه ای از سعید مطلبی، سریال جدیدش را جلوی دوربین برده؛ فیلمنامه نویسی که درام نویسی برای مخاطب عام را آنقدر بلد است که از همین الان می توان با اطمینان گفت «ملکا» جزو کارهای پرمخاطب خواهدشد.

بی قرار 2/ در کمال ناامیدی

اخباربازیگران,اخبارهنرمندان,سریال 95

 

* کی می سازد: فلورا سام

* برای چه شبکه ای هست: مشخص نیست

* زمان پخش احتمالی: معلوم نیست

* بازیگرانش چه کسانی هستند: لاله اسکندری، محمدرضا شریفی نیا، امیرحسین صدیق، پژمان بازغی، سارا خوئینی ها، محمد صادقی و ...

* قصه یک خطی: در همان ادامه داستان فصل اول است. قصه رعنا، زنی که در پیدا کردن بچه اش به خانواده دکتر فرمند رسید و به عنوان پرستار وارد خانه آنها شد، اما ...

* در چه مرحله ای است: حدود چند ماهی است که تصویربرداری اش تمام شده و کارهای نی آن هم رو به پایان است اما هنوز وضعیت مشخصی برای پخش ندارد. این سریال در واقع خارج از تلویزیون و به شخص شخصی ساخته شد و مذاکرات برای فروش آن به تلویزیون جهت پخش به سرانجام نرسیده، از همین رو سریال هنوز روی آنتن نرفته است.

* موفقیت احتمالی: فلورا سام در مدتی که وارد عرصه کارگردانی شده چند سریال برای تلویزیون ساخته که اتفاقا یکی دوتای آن در مناسبت های خوبی از جمله ماه رمضان روی آنتن رفته اند. او البته قدر هیچ کدام از این فرصت ها را ندانست و کارهایی را روانه آنتن کرد که هیچ کدام نتوانستند موفیتی برایش به ارمغان بیاورند.

او دو سال قبل برای دهه آخر صفر سریال «بی قرار» را ساخت، سریالی که وضعیت استقبال از آن چیزی فراتر از کارهای قبلی او نبود. اما با این حال مجید اوجی و همسرش که تهیه کننده کارهایش هست، تصمیم گرفتند فصل دوم آن را هم بسازند. فصل دوم با حضور بازیگران فصل قبل و اضافه شدن چند چهره تازه از جمله پژمان بازغی، امیرحسین صدیق و پروداکشن وسیع تر ساخته شده. حالا باید منتظر ماند و دید ادامه یک قصه کلیشه ای که در فصل اول شاهد آن بودیم، در فصل دوم جذاب و دیدنی از کار درآمده است؟