فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

روز صنعت و معدن 

صنعت و معدن,روز صنعت و معدن ,تاریخ صنعت و معدن

روز صنعت و معدن

 

روز صنعت و معدن

دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است.اختصاص این روز فرصت مناسبی است كه به مهم ترین موتور محركه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا كه این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

 

در سال ۱۳۵۷ با اوج گیری و سپس پیروزی انقلاب اسلامی معدن كاری و توسعه صنایع نیز مانند سایر فعالیتهای تولیدی به لحاظ تغییر و تحولات بنیادی در كشور دچار ركود گردید. بعد از تدوین و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، بر اساس اصول ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی، برای جلوگیری از اتلاف ذخائر معدنی، شورای انقلاب اسلامی طی مصوبه ای از صدور اجازه بهره برداری جدید و یا تمدید مدت پروانه های قبلی ممانعت نمود و وزارت صنایع و معادن موظف شد كه قانون جدید معادن را تدوین نماید.

 

در تاریخ ۲۷/۱/۱۳۵۹ شورای انقلاب اسلامی بهره برداری از معادن توسط شركتها و موسسات دولتی را بلامانع اعلام نمود و متعاقب این امر طی ماده واحده ای كه بتصویب شورای انقلاب اسلامی رسید دادستان كل كشور موظف گردید كه ستادی بنام ستاد بهره برداری و حفظ و مراقبت معادن كشور را تشكیل دهد.

 

این ستاد در مراكز استانها و شهرستانها نیز تشكیل گردید و كلیه ستادهای مذكور بر اساس آئین نامه های مربوطه وضعیت معادن را مورد بررسی قرار داده و نسبت به تعیین بهره بردار با تایید ستاد مركزی اقدام می نمودند.

 

یكی از اعضای اصلی در ستاد بهره برداری و حفظ و مراقبت معادن كشور در مركزاستانها و شهرستانها، جهاد سازندگی بود.جهادگران به لحاظ ضرورتی كه احساس نمودند فعالیت گسترده ای را در زمینه معادن آغاز كردند.

 

در شرایط سیاسی اجتماعی خاص كه در سالهای اولیه بعد از پیروزی انقلاب در كشور وجود داشت و خصوصا فعالیت های وسیع گروهكهای ضد انقلاب وابسته به چپ و راست در جهت ایجاد ركود در امور اقتصادی و همچنین تحریم های اقتصادی استكبار شرق و غرب، جهادگران بر اساس اعتقادات و بر حسب وظیفه ای كه بر خود واجب میدانستند علیرغم همه كمبودها و مشكلات موفق به راه اندازی و فعال نمودن حدودا بیش از ۱۵۰ معدن مختلف در كشور شدند و در این راه دشوار و پر تلاطم با تلاشی فراموش نشدنی چندین شهید نیز تقدیم نمودند.

 

حضور جهاد سازندگی در معادن و توسعه صنایع همراه با بهره گیری از نیروی انسانی باعث كمكهای اقتصادی و فرهنگی به روستائیان همجوار مناطق معدنی و صنعتی گردید و امكانات رفاه نسبی جهت كارگران فراهم شد و بسیاری از آنها از سالها، استثمار شدن رهائی یافتند. و در این میان جهادگران انقلاب اسلامی در فعالیتهای معدنی و صنعتی نیز نظیر سایر امور با ایثار و از خود گذشتگی خدمت نمودند.

 

صنعت و معدن,روز صنعت و معدن ,تاریخ صنعت و معدن

روز صنعت و معدن


ایران با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و همچنین سایر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، در صورت برنامه ریزی صحیح و دراز مدت؛ قدرت و امكان كافی جهت حصول پیشرفت های عمده صنعتی و نیل به خود كفایی را دارد. استخراج معادن و معدنكاری و توسعه صنعت در زمینه های گوناگون صنعتی از دیر باز در كشور ما متداول بوده و بعضی از مورخین نوشته اند كه مردم ایران از اولین كسانی بوده اند كه مس را استخراج و ذوب نموده اند. آثار بسیاری از حفاری های عظیم كه در بیشتر معادن ایران و بخصوص معادن سرب و مس دیده می شود و همچنین باقیمانده ظروف و وسایل فلزی نیز مؤید فعالیتهای گسترده معدنی و صنعتی می باشند.

 

افزایش درآمدها و رشد بهره وری در بخشهای مختلف و همچنین رشد تقاضا و فعال تر شدن بانكها، بیمه، بورس و آموزش و همچنین گسترش بازارها، ارتقا نظام مدیریتی و حتی احترام به قانون، همه و همه از پیآمدهای توسعه صنعتی و بهره برداری بهینه از معادن است.

 

امروزه تقریبا در كلیه زمینه های صنعتی، كشاورزی، ساختمانی، داروئی، دفاعی، الكترونیكی، بهداشتی و … مواد معدنی و كانیهای اقتصادی بعنوان مواد اولیه و یا مواد خام و همچنین توسعه صنایع نقش بسیار مهمی را ایفا مینمایند و در مجموع یكی از اركان اصلی در اقتصاد هر كشور محسوب می شوند. بدیهی است كه اینگونه ثروتهای خدادادی و سرمایه های ارزشمند باید به نحوی مورد استفاده قرار گیرند كه ضمن حفظ حقوق نسلهای آینده با روشهای اصولی و صحیح حداكثر منافع حاصل گردد.

 

منابع:

مقالات سایت وزارت صنایع و معادن

سایت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

سایت خانه معدن ایران     

واحد مرکزی خبر


ویدیو مرتبط :
سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره صنعت خودرو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سرمایه گذاری ۹۰ هزار میلیارد تومانی در بخش صنعت و معدن 

 

سرمایه گذاری ۹۰ هزار میلیارد تومانی در بخش صنعت و معدن

 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت، سرمایه گذاری انجام شده در حوزه صنعت و معدن را در شش سال اخیر بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه در سالهای قبل از آن رشد پنج برابری داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی غضنفری در جمع مدیران حوزه صنعت و معدن از رشد سرمایه گذاری صنعتی و معدنی به عنوان شاخصی برای ایجاد اشتغال مولد و نیز بکارگیری منابع در فعالیتهای موثر نام برد.

به گفته وی، سرمایه گذاری صنعتی و معدنی طی دوره ۷۸ تا ۸۳، معادل ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است. وزیر صنعت ، معدن و تجارت درادامه میزان سرمایه گذاری فقط در بخش معدن را طی شش سال اخیر ۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه گذشته سه برابر رشد را نشان می دهد .

وی عنوان کرد : براساس آمارها رقم سرمایه گذاری طی دوره ۷۸ تا ۱۳۸۳ حدود۵۰۰ میلیارد تومان بوده است . وزیر صنعت ، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود میزان سرمایه گذاری در حوزه صنعت و معدن طی دو سال اخیر (از اول ۸۸ تا پایان ۸۹) را حدود ۴۰ هزارمیلیارد تومان بیان کرد. غضنفری تصریح کرد : در این مدت قریب ۱۳هزار و ۵۰۰ فقره پروانه بهره برداری صادر شده است .

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین توضیح داد: سرمایه گذاری در پنج ماه نخست امسال نیز رشد حدود ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد و از چهار هزار میلیارد تومان به ۵.۳ هزار میلیارد تومان رسیده است .

غضنفری همچنین ظرفیت سازی در بخش صنعت و معدن را طی سال های اخیر مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: درانتهای سال ۸۳ تعداد معادن فعال کشور حدود سه هزار و ۷۰۰ فقره بود و هم اکنون این رقم به ۵ هزار و ۷۰۰ فقره معدن رسیده است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه در سال ۸۳ بیش از ۱۵۵ میلیون تن مواد معدنی کشور استخراج شده ادامه داد : این میزان در تابستان ۹۰ به ۲۸۵ میلیون تن می رسد.

به گفته وی، در سال ۸۳ ظرفیت تولید خودرو ۹۶۰ هزار دستگاه بود اما تا پایان امسال به ۲ میلیون دستگاه می رسد. وزیر صنعت ، معدن و تجارت یادآور شد: در سال ۸۳ ظرفیت تولید سیمان نیز ۳۲ میلیون تن بوده که این ظرفیت به ۷۴ میلیون تن می رسد.

وی همچنین گفت: به مناسبت هفته دولت امسال نیز ۳۳۸ طرح با سرمایه گذاری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان در برنامه بهره برداری قرار گرفت که تا پایان سال زمینه اشتغال زایی بیش از ۱۲ هزار نفر را فراهم می کند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین اظهار داشت: رشد تولید محصولات صنعتی و معدنی علیرغم بحران های مالی و کاهش توان تولید و تجارت جهانی قابل رضایت بخش بوده است. وی افزود: مقایسه تولید کالاهای منتخب در چهار ماه نخست سال ۹۰ نسبت به مدت مشابه سال ۸۹ فولاد ، محصولات فولادی ، مس ، آلومینیم ، سرب و روی ، سیمان ، خودرو سواری و محصولات پتروشیمی به ترتیب ۱۴، ۱۰، ۴ ، ۸.۴، ۱۶، ۱۹، ۲ و شش درصد بوده است..... /  خبرگزارى مهر