فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

رخشان بنی‌اعتماد موافق حضور فیلم‌اش در 

 

 

در حال حاضر رخشان بنی‌اعتماد؛ موافق شركت فیلم «حیاط خلوت خانه خورشید» در جشنواره فیلم فجر امسال نیست. یكی از تهیه‌كنندگان این فیلم نیز اعلام كرد‎ حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر به اطلاع كارگردان نرسیده بود.


پیرو سخنان علی‌اكبر قاضی‌نظام (مدیر بخش سینما و تلویزیون سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) درباره حضور قطعی فیلم «حیاط خلوت خانه خورشید» در جشنواره فیلم فجر؛ این بار؛‌ سعید رشتیان (مجری طرح و یكی از تهیه‌كنندگان این فیلم) اعلام كرد: خانم بنی‌اعتماد موافق حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر نیست.

 


سعید رشتیان در گفت و گو با ایلنا؛ با اشاره به نحوه حضور فیلم «حیاط خلوت خانه خورشید» در جشنواره فیلم فجر گفت: پیگیری مسائل مربوط به ارسال فیلم به جشنواره فیلم فجر به مسوولان شهرداری محول شده بود اما ارسال فیلم «حیاط خلوت خانه خورشید» ساخته رخشان بنی‌اعتماد به جشنواره فیلم فجر؛ به اطلاع كارگردان نرسیده بود.

 


رشتیان افزود: در اواسط دی‌‌ماه؛ آقای قاضی‌نظام (مدیر بخش سینما و تلویزیون سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) درخصوص ارسال فیلم به جشنواره فجر با من تماس گرفتند. در آن مقطع مهلت ارسال فیلم به جشنواره سپری شده بود ولی من هر نوع پیگیری در این زمینه را به خود ایشان كه سفارش‌دهنده‌ اصلی فیلم هستند، محول نمودم.رشتیان تاكید كرد: امسال پنج فیلم دیگر ما در بخش مسابقه فیلم مستند كوتاه و نیمه بلند جشنواره فجر شركت دارد. اگر از قبل؛ قصد ارسال این فیلم به جشنواره را داشتیم، همانند دیگر فیلم‌های‌مان در موعد مقرر این كار را انجام می‌دادیم. البته باید موضوع این تماس را به اطلاع خانم بنی‌اعتماد و آقای كلانتری می‌رساندم كه متاسفانه چنین نشد. درحال حاضر خانم بنی‌اعتماد موافق شركت فیلم «حیاط خلوت خانه خورشید» در جشنواره فیلم فجر امسال نیستند و این مساله به اطلاع مسوولان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نیز رسیده است.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
آنونس فیلم قصه ها (رخشان بنی اعتماد)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رخشان بنی‌اعتماد، باران کوثری و پیمان معادی در کاخ جشنواره فیلم فجر + تصاویراخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 

اخبار فرهنگی هنری  -رخشان بنی‌اعتماد، باران کوثری و پیمان معادی در کاخ جشنواره فیلم فجر + تصاویر

فیلم سینمایی «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد در برج میلاد محل برگزاری جشنواره‌ی فیلم فجر نمایش داده شد. مهدی هاشمی، گلاب آدینه‌، پیمان معادی‌، باران کوثری‌، فرهاد اصلانی،‌ شاهرخ فروتنیان‌، حسن معجونی‌، مهراوه شریفی‌نیا‌ ، حبیب رضایی‌، کوهیار کلاری‌ و سیامک کلانتری حضور داشتند.

صبح دیروز (یکشنبه، 13 بهمن‌ماه) فیلم سینمایی «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد پس از 45 دقیقه تأخیر که دلیل آن، بارش برف اعلام شد، در برج میلاد - محل برگزاری جشنواره‌ فیلم فجر - نمایش داده شد و پس از آن، نشست پرسش و پاسخ این فیلم با حضور جمع زیادی از بازیگران فیلم که همه یادآور شخصیت‌های فیلم‌های قدیمی بنی‌اعتماد از جمله «نرگس»، «گیلانه»، «خون‌بازی»، «زیر پوست شهر» و ... بودند،‌ برگزار شد.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

این کارگردان سینما با اظهار خوشحالی از این‌که «قصه‌ها» بر پرده‌ی بزرگ سینما نمایش داده شد‌، گفت: آنچه درباره‌ی این فیلم اهمیت دارد، این است که شخصیت‌های این فیلم مانند همه‌ی آدم‌های دیگر همچنان مقاومت‌اند و هیچ‌کدام منفعل نشدند.


او در پاسخ به پرسش ملک جهان خزاعی درباره‌ی ساخت این فیلم بدون داشتن پروانه، با تشکر از او اظهار کرد: تا به حال بحث‌هایی درباره‌ی پروانه‌ی ساخت این فیلم مطرح شده است و امیدوارم توضیحاتی که می‌دهم روشن باشد؛ فضایی که من نتوانستم در آن فیلم بسازم‌، خودتحریمی بود. یعنی در آن شرایط و برخوردهایی که در بخش مدیریت فرهنگی می‌شد، تصمیم گرفتم خودتحریمی کنم و فیلم ساختن من به این معنا نبود که کسی مانع من شده باشد.
وی ادامه داد: در این دوره، نه استراحتی کردم و نه خوش بودم، بلکه دوران بسیار تلخی را گذراندم و البته مشغول به کار بودم؛ اما پس از چند سال فیلم نساختن، متوجه شدم به جنون می‌رسم و از آنجا که نمی‌خواستم به مناسبات گرفتن پروانه‌ی ساخت وارد شوم راه دیگری را در پیش گرفتم.


بنی‌اعتماد با اشاره به این‌که اکنون عواقب و پیامدهای مدیریت قبلی را می‌بینیم و فهمیدیم که خانواده را چطور معنا کردند و شاهدیم بنیه‌ی ضعیف سینمای ایران به کجا رفته‌ است، بیان کرد: در نامه‌ای به وزارت ارشاد، شرایط خود را توضیح داده‌ام. البته من اصلا قصد مظلوم‌نمایی ندارم و از مادر زاده نشده کسی که بخواهد مانع من برای فیلم‌سازی شود. فیلم نساختن من، اعتراض به آن شرایط بود و من آن زمان نمی‌خواستم پروانه‌ی ساخت بگیرم؛ اما کاری غیرقانونی هم انجام نداده‌ام.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 


مهدی هاشمی و گلاب آدینه در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر


این کارگردان سینما در ادامه، گفت: من پروانه‌ی ساخت فیلم کوتاه گرفتم و چند فیلم کوتاه ساختم. در نامه‌ی آقای شمقدری هم نوشتم که اگر با این شکل مشکل دارد، من قصه‌های این فیلم را جدا کنم و آن‌ها را در هفت کمد جداگانه بگذارم، چون در هیچ کجای قانون نیامده که من فیلم کوتاه نسازم.
وی با تأکید بر این‌که من این هوش را دارم که بهانه به کسی ندهم، خاطرنشان کرد: فیلم «قصه‌ها» با پروانه‌ی ساخت فیلم کوتاه ساخته شد و می‌توانست داستان‌های آن به هم متصل باشد یا نباشد. همچنین جشنواره‌های زیادی خواستار نمایش این فیلم بودند، اما مخاطب ایرانی برای من اصل بود و همین دیده شدن فیلم در سالن سینما جایزه‌ای بود که از دیروز گرفته‌ام.


بنی‌اعتماد با بیان این‌که هیچ‌کدام از بازیگران فیلم، سناریوی کامل را نخوانده بودند، به خبرهای جعلی که درباره‌ی این فیلم منتشر شده است، اشاره و اظهار کرد: پس از این خبرها، از وزارت ارشاد تماس‌هایی گرفتند که ابتدا با خواهش بود، ولی بعد به تهدید به ممنوع‌الکار شدن بازیگران ختم شد، چون اعلام می‌کردند نیروهای مداخله‌گر، آن‌ها را در فشار گذاشتند. من قدردانی می‌کنم از تمام گروه و بازیگران که با تهدیدها پا پس نکشیدند.


او با تأکید بر این‌که در هیچ‌جا فیلم ساختن جرم نیست، بلکه نمایش غیرقانونی آن جرم است‌، گفت: منت دوستانی که در این فیلم بودند تا ابد بر شانه‌ی من خواهد بود؛ اما به هر حال، من سرانجام برای حفظ حقوق گروه گفتم که پروانه ساخت می‌گیرم به شرط این‌که پروانه‌ی نمایش داده شود، آن هم در شرایطی که فیلم در اختیار وزارت ارشاد بود، اما بعد شاهدیم که چه بازی‌هایی راه انداخته شد.
بنی‌اعتماد در پایان این بخش از صحبت‌هایش با اشاره به این‌که حتی قصد داشت که پروانه‌ی ساخت فیلم ویدیویی بگیرد که آن را ندادند،‌ افزود: فیلم «قصه‌ها» مراحلی را طی کرده که یک فیلم سینمایی طی می‌کند، اما تأکید می‌کنم که این فیلم را بدون هیچ‌گونه قانون‌شکنی ساختم.


بنی‌اعتماد در ادامه‌ی این نشست، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا این فیلم که نوعی بازنگری او در ساخته‌های قبلی‌اش است، به مفهوم خداحافظی سینمایی یک کارگردان است‌؟ گفت: در دو سال قبلی که این کار را می‌نوشتم، حس و حال بدی داشتم و نمی‌دانستم این فیلم آخرین فیلم من است یا نه؛ اما تا زمانی که عمر اجازه بدهد و تا آنجا که سرپا هستم، می‌خواهم ادامه بدهم و فیلم بسازم.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

  رخشان بنی اعتماد در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 باران کوثری و پیمان معادی در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 گلاب آدینه، مهدی هاشمی و رخشان بنی اعتماد در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 مهدی هاشمی، رخشان بنی اعتماد، کیوان کثیریان و پیمان معادی در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر 92

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 حبیب رضایی در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

وی همچنین در پاسخ به این‌که آیا قرار است فیلم‌های سیاسی بسازد‌؟ اظهار کرد: من همان‌طور که فیلم ساخته‌ام، کار می‌کنم و سیاست هم بخشی از شرایط اجتماعی است. در حال حاضر قصد ندارم فیلم سیاسی بسازم، اما ممکن است روزی این کار را انجام دهم.
همچنین بنی‌اعتماد درباره‌ی پرداختن به زنان و شخصیت‌هایی که در فیلم‌هایش هستند هم گفت: به تفکیک جنسیتی قائل نیستم، اما همه‌ی تریبون‌های ما برای بیان حرف و بیان خود ضعیف‌اند؛ اما برای عده‌ای اصلا تریبونی وجود ندارد. به همین دلیل، بیشتر روی زنان و شخصیت‌هایی که در فیلم‌هایم دیده‌اید، تمرکز وجود دارد.


او درباره‌ی تلخ بودن داستان و سرگذشت شخصیت فیلم‌هایش، گفت: فیلم از زاویه‌ی نگاه من ساخته می‌شود و معتقدم شخصیت‌ها در وضعیت‌ی بدتر از قبل نیستند. همچنین تصور می‌کنم تحمیل پایان خوش به هر کدام از شخصیت‌ها، فریب دادن مخاطب بود. ضمن این‌که من برداشت خود را از واقعیت‌های اجتماع در نظر گرفته‌ام و اگر بخواهم به‌جز این نشان دهم، کارم به‌جز «خیانت» اسم دیگری ندارد، چون نگاه من براساس واقعیت‌ها در جامعه است.


کارگردان فیلم «قصه‌ها» در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه‌ی کیهان که البته با واکنش نمایندگان دیگر رسانه‌ها روبه‌رو شد،‌ مبنی بر این‌که آیا بهتر نبود نام این فیلم «بیانیه» گذاشته می‌شد‌؟ توضیح داد: این فیلم براساس اتفاق‌های واقعی است و اگر درباره‌ی مسائل غیرواقعی باشد، شاعرانه می‌شود. پس اگر شما اسم این فیلم را بیانیه می‌گذارید، من ترجیح می‌دهم همچنان بیانیه بسازم.


او همچنین اظهار کرد: سوالی دارم؛ اگر این دوستان در کیهان یا خبرگزاری فارس نبودند، آیا باز هم همین‌طور نظر داشتند و می‌نوشتند، چون آنچه من در فضای غیرعمومی از همین افراد می‌شنوم، با آنچه در نوشته‌های‌شان می‌بینم متفاوت است. قلم ما باید قلم فکر ما باشد و امیدوارم دوستانی که اعتراض دارند، واقعا اعتراض خود را بنویسند و مطرح کنند نه اعتراض جایی را که در آن کار می‌کنند.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 باران کوثری و پیمان معادی در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

 گلاب آدینه در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

اخبار,اخبار فرهنگی,بازیگران فیلم سینمایی قصه‌ها

  باران کوثری و پیمان معادی در نشست خبری فیلم «قصه ها» در کاخ جشنواره فیلم فجر

 

 بنی‌اعتماد همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تشکر از صابر ابر که به‌عنوان همسر دوم کاراکتر «نرگس» در فیلم «قصه‌ها» بدون نشان دادن چهره‌اش حضور داشت‌، گفت: باید از او تشکر کنم که آنقدر بزرگواری داشت که فقط سایه‌اش در فیلم حضور داشته باشد.


او همچنین درباره‌ی شرایط جدید مدیریت در سینما نیز بیان کرد: نمی‌دانم در آینده چه می‌شود، باید فرصت داد تا ببینیم روال به چه شکل پیش خواهد رفت؛ اما امیدوارم شاهد کمتر شدن فیلم‌هایی باشیم که نمایش داده نمی‌شوند. البته اگر باز هم عرصه تنگ‌تر شود، من به شرایط تن نمی‌دهم و با روش دیگری فیلم خواهم ساخت.
در این نشست که بسیار طولانی بود، جمعی از عوامل فیلم مانند مهدی هاشمی، گلاب آدینه‌، پیمان معادی‌، باران کوثری‌، فرهاد اصلانی،‌ شاهرخ فروتنیان‌، حسن معجونی‌، مهراوه شریفی‌نیا‌، حبیب رضایی‌، کوهیار کلاری‌ و سیامک کلانتری حضور داشتند. همچنین کیوان کثیریان، یکی از منتقدان سینما، آن را اداره و شوخی‌هایی را در طرح پرسش از بازیگران بیان می‌کرد.
اخبار فرهنگی- ایسنا