فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

خواهر سهراب سپهری: تابلوی فروش رفته سهراب در حراج کریستی تقلبی استخواهر سهراب سپهری,سهراب سپهری,بیوگرافی سهراب سپهری,زندگینامه سهراب ,

 

خواهر سهراب سپهری: تابلوی فروش رفته سهراب در حراج کریستی تقلبی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خواهر سهراب سپهری معتقد است تابلوی فروش رفته به نام سهراب سپهری در حراج کریستی امسال تقلبی و این حرکت برای خانواده هنر ایران یک رسوایی است.

 

پروانه سپهری؛ خواهر سهراب سپهری شاعر و نقاش ایرانی که خود نیز سابقه نقاشی و البته نوازندگی ساز را در کارنامه هنری خود دارد در گفتگو با مهر در مورد اتفاقاتی که در کریستی امسال افتاده است گفت: از قبل شنیده بودم که یک کار کپی از سهراب در این حراج ارائه شده است ولی باور نمی‌کردم که این واقعیت داشته باشد ولی گویا این اتفاق افتاده است.

 

وی افزود: در کمال وقاحت عده‌ای کاری را از سهراب به یکی از حراج‌ها فرستادند که هم قیمت آثار سهراب را پایین آورد و هم آبروی هنر معاصر ایران را بردند.

 

وی ادامه داد: چند سال پیش و در زمان مدیریت آقای سمیعی‌آذر و در زمان اکسپویی که در تالار وحدت برگزار شد نیز یک کار از برادرم روی دیوار رفت و قیمتی میلیونی به خود گرفت که تقلبی بود. همان زمان هم من خواستم با آتش زدن آن در پیش چشم مردم جلوی این کار را بگیرم که با مخالفت مدیریت امور تجسمی آن زمان نتوانستم.

 

سپهری آنچه که امروز اتفاق می‌افتد را یکی از عواقب جلوگیری نکردن از آنچه در آن سال اتفاق افتاده بود دانست و گفت: من کارشناس آثار هنری و آثار سهراب نیستم ولی کارهای برادرم را می‌شناسم و می دانم کدام کار تقلبی و کپی است و کدام کار اصل.

وی تصریح کرد: متاسفانه از نام سهراب سو‌استفاده شد و این هنرمند نامی ایران را بدنام کردند زیرا به هیچ‌وجه به دنبال این نیستند که جلوی کپی کاری از روی کارهای او را بگیرند و اتفاقا بر این آتش مدام می‌دمند.

خواهر سهراب سپهری در پایان گفت: به طور قطع به مدیران کریستی نامه‌ای خواهم نوشت و این موضوع را به اطلاع آنها هم خواهند رساند و به دنبال شکایت از مسببین این جریان هستم./انتخاب


ویدیو مرتبط :
فروش نقاشی سهراب سپهری به مبلغ 1میلیارد و 700 میلیون

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

گرانترین تابلوی سهراب سپهری به کدام دیوار آویخته شد؟در حراجی روز گذشته آثار هنری، چکش گران ترین معامله سال به نام بانک پاسارگاد پایین آمد. این بانک حالا صاحب یکی از گران ترین تابلوهای نقاشی ایران است که امضای سهراب سپهری را روی خود دارد.

دومین حراج تهران دیروز برگزار شد و بانک پاسارگاد با پرداخت 700 میلیون تومان برای یک بوم 80 در 90 سانتی متری، گران ترین خرید این حراجی را داشت. این تابلوی بدون نام، یکی از نقاشی های رنگ روغن سهراب سپهری با موضوع درخت بود که قرار است به موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد منتقل و در کنار 140 اثر دیگر این موزه به نمایش درآید.

این موزه که در مهرماه سال 88 افتتاح شده، آثار هنرمندان نوگرایی مثل حسین زنده رودی، غلامحسین نامی، محمد احصایی، محمد جوادی پور، احمد اسفندیاری، پرویز كلانتری، ابوالقاسم سعیدی، آیدین آغداشلو و... را در معرض دید علاقمندان قرار داده و در گنجینه آن هم حدود 190 اثر از هنرمندان سرشناسی مثل رضا هدایت، حمید عجمی، مرتضی ممیز، افشین پیرهاشمی، پرویز تناولی، منصوره حسینی، کاظم چلیپا، محمد مهدی سدیفی، مسعود عربشاهی و... نگهداری می شود.

تصاویر تابلوی سهراب سپهری , گرانترین تابلوی سهراب سپهری
درخت ها چطور به این قیمت رسیدند؟
تابلوی جدید موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد رکورد گران‌ترین اثر هنری معاصر را که در یک فروش رسمی در داخل کشور به فروش رسیده، به نام خود ثبت کرده است. این تابلو را یک مجموعه دار مقیم امریکا قبل از انقلاب از گالری سیحون خریده بود و دو سال قبل به مجموعه دار دیگری در ایران فروخت. کارشناسان حراج تهران قیمت پایه این تابلو را بین 350 تا 500 میلیون تومان برآورد می کردند اما رقابت شرکت کنندگان در حراجی معامله را به قیمت 700میلیون تومان رساند.

تصاویر تابلوی سهراب سپهری , گرانترین تابلوی سهراب سپهری
اینجا ببینید
برای دیدن این تابلوی نقاشی می توانید سری به میدان فلسطین، خیابان طالقانی، خیابان برادران مظفر(صبا)، شماره 125، طبقه سوم، موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد بزنید. بازدید از این موزه از ساعت 10 صبح تا 7 عصر هر روز، به جز روزهای تعطیل به طور رایگان امکان پذیر است.

آثار موزه هنرهای معاصر بانک پاسارگاد شامل نقش برجسته، مجسمه و نقاشی هایی در سبك امپرسیونیسم، پاپ آرت، كالیگوگرافی و خط نقاشی می شود...../ webzine.mehrnews.com