فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

خواندنی ها با برترین ها (42)


در این شماره از خواندنی ها با رمانی از آلخو کارپانتیه به ترجمه ی سروش حبیبی، خاطراتی از سازمان افسران حزب توده، نمایش نامه ای از ریچارد ناش و... آشنا شوید.
صبح بخیر - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با رمانی از آلخو کارپانتیه به ترجمه ی سروش حبیبی، خاطراتی از سازمان افسران حزب توده، نمایش نامه  ای از ریچارد ناش و... آشنا شوید.

قرن روشنفکری (رمان)

 • آلخو کارپانتیه
 • ترجمه ی سروش حبیبی
 • انتشارات نیلوفر
 • چاپ اول: 94

خواندنی ها با صبح بخیر (42)

داستان شرح ماجرایی است که طی انقلاب فرانسه بر سه شخصیت عمده ی داستان می گذرد. یکی از آن ها که ویکتور هوگ باشد و می شود گفت که در داستان نقش کانونی دارد، از تاریخ گرفته شده است. گر چه در این عرصه چندان نام آور نبوده است و انتخاب او به عنوان یک شخص داستان حکایت از زبردستی قابل ملاحظه ی نویسنده می کند. گمنامی او در تاریخ دست داستان پرداز را باز می گذارد تا بی آن که به جایی بربخورد زندگی او را چنان که میل دارد شکل دهد. اما کارهایش به قدری متعدد و با رویدادهای تاریخی سازگارند که داستان از چهارچوب تاریخ بیرون نمی رود.

کارپانتیه در این کتاب کارهای ویکتور هوگ را وصف می کند که زمانی پوراوپرنس دکانی داشت و بعد شیفته ی روبسپیر شد و در روشفور دادستان خلق گردید و بعد با یک دست فرمان شانزدهم پلوویوز سال دو را به منظور برقراری آزادی و الغای برده داری به دنیای جدید آورد و با دست دیگر گیوتین را. ویکتور هوگ کسی است که اول گوادلوپ را از انگلیسیان بازستاند و زمانی که فرمانروای گویان بود به اعتبار فرمان سی ام فور آن سال ده، برده داری را دوباره در آن جا برقرار کرد...

سرگذشت ویکتور هوگ در زمان خود نمونه است. نامجویی در عرصه ی نبرد و سازمان دهی تشکیلاتی و جاه طلبی سیاسی، انسانی را که زمانی در او بود نابود می سازد. او خود را انکار می کند. دست آورد کارهایش به علت تناقض تلاش هایش تباه می شود و آرمان های اجتماعی ای که او تمام توان خود را در راه تحقق آن ها گذاشته است در کشاکش عرصه ی سیاست از اختیارش بیرون می رود و او را خرد می کند.


کتاب تصمیم (50 الگو برای تفکر راهبردی)

 • مایکل کروگروس/ رومن چیلر
 • ترجمه ی مریم تقدیسی
 • انتشارات ققنوس
 • چاپ اول: 94

خواندنی ها با صبح بخیر (42)

وقتی با آشفتگی رو به رو می شویم سعی می کنیم به آن نظم بدهیم، از آن دست پیدا کنیم. الگوها از این طریق که ما را قادر می سازند موانع را رد کنیم و فقط بر چیزی که واقعاً مهم است تمرکز کنیم، به ما کمک می کنند از پیچیدگی های اوضاع بکاهیم. منتقدان معمولاً به این موضوع اشاره می کنند که الگوها واقعیت را منعکس نمی کنند. درست است، ولی نمی توان مدعی شد که ما را وادار به تفکر تجویز شده می کنند. الگوها محتوا یا چگونگی تفکر را مشخص نمی کنند، بلکه حاصل فرایند تفکر فعالند.

شما می توانید این کتاب را به روش امریکایی یا اروپایی بخوانید. امریکایی ها به روش آزمون و خطا عمل می کنند: کاری را انجام می دهند، شکست می خورند، از آن درس می گیرند، به نظریاتی می رسند و دوباره تلاش می کنند: از آن درس می گیرند، به نظریاتی می رسند و دوباره تلاش می کنند. اگر این روش برای شما مناسب است، از ابتدا با «چطور می توانم باعث پیشرفت خود شود» شروع کنید. اروپایی ها ابتدا نظریه پردازی و بعد عمل می کنند سپس در صورت شکست آن را تحلیل و اصلاح می کنند و دوباره تلاش می کنند. اگر این روش برایتان مناسب تر است، با «چطور می توانم خود را بهتر درک کنم» شروع کنید. کارایی هر الگو به فردی بستگی دارد که از آن استفاده می کند.


باران ساز (نمایش نامه)

 • ریچارد ناش
 • ترجمه ی کمال الدین شفیعی
 • نشر لاهیتا
 • چاپ اول: 94

خواندنی ها با صبح بخیر (42)

ریچارد ناش در نمایش نامه ی باران ساز فضایی نمادین می آفریند و مقوله ی طبیعی خشک سالی را، که زندگی مردم جنوب امریکا را به هم ریخته است، بر می گزیند و از آن فاجعه ای می آفریند، جهنمی و تحمل ناپذیر. بسیاری از کشاورزان به ناچار به جاهای دیگری می گریزند. چارپایان می میرند. کشتزاران می خشکند. امید زنده ماندن و پاییدن کم رنگ می شود. فقر و تنگ دستی بی داد می کند. انفعال، بر بیزاری از زندگی می  افزاید. در بیرون از چاردیواری خانه ها، داس مرگ به نابودی می کوشد. درون خانه ها نیز چالش ها و روان پریشی ها، نا هم آهنگی ها و ناهمگنی، نظم گذران زندگی معمولی را به هم می ریزد.


خاطراتی از سازمان افسران حزب توده ایران

 • مرتضی زربخت در گفتگو با حمید احمدی
 • انتشارات ققنوس
 • چاپ سوم: 94

خواندنی ها با صبح بخیر (42)

کتاب حاضر، بیان گوشه هایی از تاریخ میهن ماست از دوره ی رضا شاه تا انقلاب 1357 مولف به سهم خود کوشیده است رویدادها و تحولات سیاسی و اجتماعی را که در ساختن آن نقش داشته یا شاهد آن ها بوده است توضیح دهد. این خاطرات در آبان ماه 1374 در گفتگو با حمید احمدی در چارچوب طرح تاریخ شفاهی چپ در برلین شکل گرفته است و مرتضی زربخت در آن تلاش کرده است در بیان رویدادها از منظر گذشته نگاه نکند و نگرش و دیدگاه جدید خود را در آن دخالت ندهد؛ زیرا، مداخله دادن قضاوت ها و داوری های امروز در بیان وقایع گذشته موجب حذف یا دستکاری آن وقایع می شود که با هدف بازگویی خاطرات مغایرت دارد.


دعا برای ربوده شدگان

 • جنیفر کلمنت
 • ترجمه ی میچکا سرمدی
 • نشر چشمه
 • چاپ اول: 94

خواندنی ها با صبح بخیر (42)

لیدی گارسیا مارتینز پرشور، باهوش و شوخ طبع است. او پا به دنیایی گذاشت که دختر بودن در آن خطرناک است. این جا در سایه ی درگیری های باندهای مواد مخدر، جنازه ها در حاشیه ی روستا ها پیداشان می شود تا به وسیله ی مارها و عقرب ها به درون خاک برگردند. کلاس های درس با وقفه تشکیل می شوند و این زمانی اتفاق می افتد که داوطلبی حاضر شود برای یک ترم تحصیلی از شهر بزرگش دور بماند تا بچه های روستایی را آموزش دهد.

در گودرو سرکرده های باندهای مواد مخدر پادشاهی می کنند و مادرها به دخترهاشان لباس پسرانه می پوشانند یا آن ها را با تراشیدن موها و سیاه کردن دندان ها زشت می کنند تا از چنگال شکارگر اعضا دیگران در امان باشند و هنگامی که ماشین شاسی بلند سیاه دور شهرک می گردد، لیدی دی و دوستانش مثل حیوانات به سوراخ هایی که در حیاط کنده اند می خزند تا از دید جانیان محفوظ باشند.

دعا برای ربوده شدگان تصویری زنده و تأثیرگذار از زنان روستاهای مکزیک ارائه می دهد و کاوشی است خیره کننده در پیامدهای جنگی نابرابر. داستان فراموش نشدنی درباره ی دوستی، خانواده و اراده ی محکم.

«مجله اینترنتی صبح بخیر» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:

[email protected]

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.


ویدیو مرتبط :
کتاب خواندنی ها/کتابنامه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خواندنی ها با برترین ها (1)


در «خواندنی ها» قصد داریم شما را با تازه های دنیای کتاب آشنا کنیم. امیدواریم که این کوشش مختصر به شما در انتخاب کتاب های مورد نظرتان یاری کند.

 
 
 

صبح بخیر - محمودرضا حائری: در «خواندنی ها» قصد داریم شما را با تازه های دنیای کتاب آشنا کنیم. امیدواریم که این کوشش مختصر به شما در انتخاب کتاب های مورد نظرتان یاری کند.

فلسفه ترس

لارنس اسوندسن

ترجمه ی خشایار دیهیمی

نشر گمان

چاپ اول 93
    
خواندنی ها

نشر گمان به تازگی شروع به انتشار مجموعه ی «تجربه و هنر زندگی» کرده است که «فلسفه ترس» جلد پنجم این مجموعه است.

در معرفی این مجموعه آمده است: «فلسفه فقط رشته ای دانشگاهی نیست که در دانشگاه خوانده شود فلسفه به همه تعلق دارد و همه ی ما از کودکی سوالاتی مطرح می کنیم که جنبه فلسفی آشکاری دارند. این سوال ها و پاسخ های آنها «راه زندگی» هرکس را معین می کنند این مجموعه به مسائلی فلسفی از همین دست می پردازد که همه ی ما به نوعی در زندگی با آن مواجهیم از سوال های کلی نظیر «معنای زندگی» و «خوشبختی» گرفته تا مسائل جزئی تر نظیر درد، بخشودن، ترس، ملال، حسدو.... زبان این کتاب ها فنی نیست و همگان می توانند آنها را بخوانند.

«چرا با عشق به اندازه ی ترس به دلم راه نمی یابد؟»

«ترس صرفاً چیزی نیست که ما بر خلاف خواستمان در معرضش قرار می گیریم. با ترس علاوه بر این غالباً چیزی است که ما داوطلبانه خودمان را در معرضش قرار می دهیم تا بلکه به کمک آن بتوانیم از زندگی روزمره ی ملال آور مبتذل فراتر برویم»

این کتاب 7 فصل دارد درفصل اول شرح و گزارش مختصری از «فرهنگ ترس» به دست می دهد. در فصل دوم توصیف این است که ترس چه جور پدیده ای است در فصل سوم به بررسی نقش ترس در جامعه ی خطر خیز می پردازد.و.... سرانجام در فصل پایانی به این می پردازد که آیا می توانیم جو ترسی را که امروز ما را احاطه کرده بشکنیم یا نه؟


خاطرات اردی بهشت (یک داستان)

جعفر مدرس صادقی

نشر مرکز

چاپ اول 93
 
خواندنی ها

«خاطرات اردیبهشت» دربرگیرنده 31 بخش است و خاطرات مرد میانسالی را بازگو می‌کند که همسرش را از دست داده و با دخترش زندگی می‌‍‌کند. هرچند این کتاب به بازتعریف خاطرات شخصی اختصاص دارد اما نویسنده با به کارگیری عناصر داستانی، یک داستان بلند خلق کرده انزوای انسان مدرن، مقوله‌ای است که مدرس صادقی در این داستان هم مانند برخی آثارش به آن پرداخته و «خاطرات اردی‌بهشت» را با درونمایه‌ای اجتماعی، از زبان یک راوی درونگرا، روایت کرده است

مدرس صادقی «خاطرات اردی‌بهشت» را سال 1387 به ناشر سپرد و این رمان پس از 6 سال مجوز چاپ و نشر گرفت

برشی از خاطرات اردی بهشت:

نوشین کاغذهایی را که اوراق شده بود دسته کرد هل داد به سمت من، گفت راستش، وقتشو ندارم. اگه چهل پنجاه صفحه بود باز یک چیزی سه هزار صفحه مطلبه. گفتم خب باشه نکن. اصلن کاری به این کار نداریم. من تنها زندگی می کنم یه آپارتمان سه خوابه دارم که برای من خیلی بزرگه مگه نگفتی که از تایپ کردن بیزاری؟ بیا پیش من بمون. دیگه لازم نیست کار کنی و اجاره هم لازم نیست بدی من خودم به¬ت حقوق ماهیانه می دم. هیچ کاری به کارت ندارم از صبح تا شب هرجایی که می خواهی برو فقط هرشب بیا پیش من.

خندید گفت نه

گفتم اگر دوست داشته باشی، با هم ازدواج می کنیم که هیچ حرفی توش نباشه گفت من هنوز شوهر دارم. مگه نگفتم به¬ت؟ کیفش را برداشت. نگاهی انداخت بیرون. گفت دیگه باید برم شب شده.

گفتم می شد گاهی وقتها ببینمت؟ همین جا، توی همین کافه، یا هرجایی که تو بگی

گفت نه کافه، بعد سینما، بعد می ریم پارک قدم می زنیم، بعد دستهای منو می گیری، بعد اعتراف می کنی که خیلی دوستم داری، بعد وادارم می کنی که تایپ کنم. وقتی هم دارم تایپ می کنم می آیی بالای سرم وای می سی که مثلن تصحیح کنی، بعد دستت تصادفن می خوره به سینه هام، بعد بغلم می کنی، بعد می بوسیم، بعد کارمون می رسه به جاهای باریک....
شما مردها همه از دم عین همین...............


استالین

ادوارد رادزینسکی

ترجمه آبتین گلکار

نشر ماهی

چاپ اول پاییز 93
 
خواندنی ها

نویسنده کیست؟

ادوارد رادزینسکی، ادیب و مورخ روس، در 23 سپتامبر 1936 در مسکو به دنیا آمد. پدرش نیز نمایش نامه نویس بود. فعالیت ادوارد تا پیش از دوره پروستریکا و فروپاشی شوروی بیشتر جنبه ادبی داشت. رادزینسکی از اواخر دهه هشتاد میلادی به نگارش کتاب های تاریخی روی آورد به ویژه زندگی نامه هایی برای مشاهیر تاریخ روسیه نوشت، به سرعت جای خود را در بازار کتاب روسیه باز کردند و به بسیاری از زبان های دیگر ترجمه شدند از میان آثار می توان به زندگی نامه استالین، تزار نیکلای دوم و راسپوتین اشاره کرد....

ویژگی بارز نوشته های تاریخی رادزینسکی نثر پر توان و پر کشش اوست. او با تسلطی که به نویسندگی و فوت و فن و خلق نمایش نامه و فیلم نامه دارد، به روایت تاریخی خود نیز شور کششی می بخشد که در آثار تخصصی علم تاریخ کمتر شاهد آن هستیم.


از کوچه سام   (نقد فیلم های ایرانی و خارجی)

هوشنگ گلمکانی

نشر مرکز

چاپ اول 93
 
خواندنی ها

هوشنگ گلمکانی:

این ها گزیده هایی از حاصل چهل سال فعالیت حرفه ای ام در مطبوعات است که بیشترش در زمینه سینما بوده و این جلد در (دو دفتر) از میان نقد فیلم های ایرانی و خارجی انتخاب شده و جلد بعدی حاوی مطالبی در زمینه های دیگر است؛ سینما چه حرفه ی دل پذیر و شگفت انگیزی! حاضر نیستم آن را با چیز دیگری عوض کنم. بیش از سی سال از این کارنامه ی چهل ساله در کوچه ی سام گذشته است. خیابان حافظ منطقه ی یازده تهران


در ستایش عشق

آلن بدیو

ترجمه مریم عبدالرحیم کاشی

چاپ اول 93

انتشارات ققنوس
 
خواندنی ها

عشق، عشقی که ما می شناسیم، در معرض تهدید است. دنیای مدرن مغلوب مصرف گرایی است. دنیایی است که قراری عاشقانه ی آنلاین، عاشقانه ای بی خطر را وعده می دهد و عشق اغلب اوقات نوعی میل و لذت گرایی تلقی می شود.

«در ستایش عشق» رساله ی آتشین و پر شور آلن بدیو در دفاع از عشق است. در کتاب آلن بدیو فیلسوف بلند آوازه فرانسوی با توسل جستن به اندیشمندانی برجسته از کی یر کگور و دوبوار گرفته تا پروست و لاکان، ما را ترغیب می کند که از عشق نترسیم. بلکه آن را چون ماجراجویی شکوه مندی ببینیم که دست آخر ما را از وسواس فکری نسبت به خود می رهاند. به قول آرتور رمبو، «عشق را باید از نو ابداع کرد»