فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

توصیه عزت الله انتظامی به محمدرضا فروتن برای بازی در تئاتر 

 

 

توصیه عزت الله انتظامی به محمدرضا فروتن برای بازی در تئاتر

 

عزت الله انتظامی، پیرامون بحث های حاشیه ای حضور اهالی سینما بر صحنه تئاتر سخن گفت.

آقای بازیگر در ابتدای این گفت وگو با اشاره به اینکه لازم نیست کسی برای رفتن روی صحنه تئاتر از فرد یا مکانی اجازه بگیرد، ادامه داد: اعتقاد من این است که همه ی هنرمندان سینما چه آنهایی که تحصیلات آکادمیک دارند و چه آنهایی که حرفه ای به این کار آمده اند، حتماً باید تئاتر بازی کنند، چه زن و چه مرد.

عزت الله انتظامی با اشاره به تاثیر مثبت تجربه تئاتری برای بازیگران سینما تصریح كرد: بازیگران سینما حتماً بیایند تئاتر بازی کنند چون باعث می شود خیلی پخته تر شوند. بازیگرِ سینمایی که بیاید و زحمتِ روی صحنه رفتن و رنج تمام قد ظاهر شدن روی صحنه را به خودش بدهد، چنین بازیگری ارزش بیشتری پیدا می کند.

این بازیگر صاحب نام در بخش دیگری از سخنانش تصریح كرد: یکی از کسانی که در سالهای گذشته توصیه کردم تئاتر بازی کند، محمدرضا فروتن بود. به او گفتم هرطور شده برو بازی کن. فوق اش این است که صد در صد موفق نمی شوی ولی این بهترین تجربه برای تو است. بازی روی صحنه تئاتر یک آزمون بزرگ و یک شانس با ارزش برای بازیگران سینماست.

استاد انتظامی درباره تفاوت بازی در سینما و صحنه تئاتر گفت: وقتی در سینما بازی می کنی با دوربین سر و کار داری. دوربین در انتقال احساسات بازیگر نقش اساسی دارد و در کنار آن مونتاژ هم تاثیر زیادی در این بین دارد. اما هنرپیشه تئاتر وقتی روی سن می رود با تمام وجودش بازی می کند. چرا که بازیگر، سلطانِ صحنه است. کار در صحنه بسیار مشکل تر از مقابل دوربین است، در فیلم اگر صحنه ای خوب نشود ،دوباره می گیرند ولی صحنه تئاتر یک بار اتفاق می افتد، تجربه تئاتری روی بیان بازیگران سینما هم تاثیر مثبتی می گذارد.

وی ادامه داد: بازیگرانی که تجربه و سابقه تئاتری داشته اند، همچون جمشید مشایخی ، علی نصیریان ، فخری خوروش ، جمیله شیخی و بسیاری دیگر در هنگام بازی در فیلم از بیان صد در صد ورزیده تری نسبت به آنهایی که چنین تجربه هایی نداشته اند برخوردار بودند.

به گزارش ایسنا،عزت الله انتظامی در بخش دیگر صحبت هایش درباره حضور در جدیدترین اجرای «رضا حداد» با عنوان «آمدیم نبودید رفتیم» که قرار است از ۲۵ دی ماه در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برود گفت: تئاتر خوب، اجرایی است که تماشاگر در برابر آن مات و مبهوت است و حتی یک لحظه سرش را برنمی گرداند. اگر یک دقیقه این رابطه بهم بخورد همه چیز از دست رفته است. این تجربه ای بود که من در زمان اجراهای خودم داشتم و در لحظاتی که می توانستم پنهانی به واکنش تماشاگر از پشت پرده نگاه کنم، پی می بردم که اثر صد در صد موفق بوده است یا نه. اجرای قبلی رضا حداد «مکاشفه در باب مهمانی خاموش» هم توجه بیشتر تماشاگران را در صحنه به خود جلب می کرد.

استاد انتظامی با بیان اینكه قرار بود در اجرای جدید رضا حداد حضور داشته باشد، ادامه داد: قرار بود در اجرای جدید ایشان بازی کنم اما حیف شد. این روزها باید تحرک کمتری داشته باشم و برخلاف میلم نمی توانم این گروه را در اجرا همراهی کنم. دلم نمی خواهد اجرایی را ناتمام بگذارم، چند شب بیایم و بعد فرد دیگری به جای من روی صحنه برود.

وی خاطرنشان كرد:برای بازی در این اجرا باید یک ماه و نیم تمرین می کردم.در عین حال جاهایی هست که باید حتماً به خاطر مسئولیت هایی که دارم بروم؛ مثل خانه هنرمندان، خانه تئاتر و موزه سینما. اگر َسرِ اجرا می آمدم زودتر از ساعت ۱ شب به خانه نمی رسیدم و این خیلی برای من سخت بود و از این رو نمی توانم در این اجرا حضور داشته باشم.

بنا بر این گزارش،اجرای «آمدیم نبودید رفتیم» به کارگردانی «رضا حداد» قرار است از ۲۵ دی ماه در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برود.

در این اجرا بازیگرانی همچون «نگار عابدی»،«سیامک انصاری»، «مهناز افشار»،«برزو ارجمند»، «پژمان بازغی»، «پانته آ پناهی ها»، «ستاره پسیانی»، «خسرو پسیانی»، «امیر جنانی»، «بابک حمیدیان»، «لیلی رشیدی»،شبنم فرشادجو»،«طناز طباطبایی»، «نازگل نادریان»و...به ایفای نقش می پردازند.... / خبرگزارى ایسنا 


ویدیو مرتبط :
قسمتی از فیلم چارسو با بازی نیوشا ضیغمی و محمدرضا فروتن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اشك های عزت الله انتظامی تا پیشنهادش برای صداوسیما 

  اشك های عزت الله انتظامی تا پیشنهادش برای صداوسیما

 

اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری تئاتر معلولان با حاشیه های بسیاری از جمله ابراز احساسات عزت الله انتظامی همراه بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، اختتامیه چهارمین جشنواره سراسری معلولان در حالی در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد كه این مراسم با تأخیر یك ساعته به علت بارش برف آغاز شد.

در این مراسم، معلولان ۱۵ استان كشور در چهارمین جشنواره حضور داشتند كه از ابتدای برنامه هر گروه، استان های خود را تشویق می كردند.

در مراسم تجلیل از برگزیدگان چهارمین جشنواره سراسری تئاتر معلولان، هنگام ورود عزت الله انتظامی، حاضرین به احترام وی ایستادند و وی را به شدت تشویق كردند به طوری كه اشك های انتظامی جاری شد.

انتظامی كه یكی از داوران این جشنواره بود به صدا و سیما پیشنهاد داد كه تئاترهای معلولان را در زمان معین برای همه جامعه به نمایش بگذارند كه این در خواست با تشویق معلولان روبرو شد.

هنگام تجلیل از برگزیدگان چهارمین جشنواره، عزت الله انتظامی به شدت احساساتی شده بود به طوری كه بارها و بارها معلولان را در آغوش گرفت و بوسید.

با توجه به زمان اندك وزرا در مراسم ها، صادق محصولی وزیر رفاه تا انتهای برنامه حوصله كرده و از همه معلولان برگزیده تجلیل كرد.

در این مراسم وزیر رفاه وعده داد تا همه شركت كنندگان در این جشنواره با هزینه وزارت رفاه به سفر مشهد مقدس مشرف شوند.

سازمان بهزیستی چهارمین جشنواره سراسری تئاتر معلولان را در حالی به پایان رساند كه به گفته معلولان نمایشنامه ها و همچنین بازیگران نسبت این دوره نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته اند.

در پایان این مراسم معلولان با در دست داشتن پلاكاردهای از سازمان بهزیستی جهت برگزاری این جشنواره قدردانی كردند..../خبرگزارى فارس