فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد 

باغ دولت آباد از باغهای قدیمی شهر یزد

 

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد در کشور ایران است.بنای این مجموعه به سال ۱۱۶۰ توسط محمدتقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و در حدود ۲۶۰ سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده‌است. این بنا که میبایست در اختیار نوادگان محمد تقی خان (بزرگ خاندان رحیمی)باشد، توسط میراث فرهنگی تملک شد و در حال حاضر زیر نظر محمد علی معزالدینی (داماد نماینده ولی فقیه) اداره می‌شود.(شجره نامه در کتاب جامع جعفری به چاپ رسیده‌است)

 


این مجموعه یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است. فضای سبز باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند.

 

 

 

 باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد

 

 

در اصلی این مجموعه در خیابان شهید رجایی قرار گرفته‌است و در دیگری که در بلوار دولت آباد قرار دارد ورودی نداشته و تقریباً در دست مرمت و بازسازی است. به همین علت تردد از در اصلی انجام می‌گیرد. هنگام ورود از یک هشتی نسبتاً بزرگ عبور می‌کنیم که محل ارائه و فروش صنایع دستی از قبیل سفال است. فضای داخلی باغ تقریباً سبز است و تا حدودی باغ فین کاشان را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. با این تفاوت که باغ فین کاشان معمورتر جلوه می‌کند در حالی که باغ ناصر به رغم اینکه حتماً متولی دارد به نظر می‌رسد که از آبیاری خوبی برخوردار نیست و خشک دیده می‌شود.

 


روشنایی باغ در شب توسط لامپ‌هایی که در داخل فانوس گذاشته شده و به فواصل معین در اطراف قرار گرفته‌اند تامین می‌شود که منظره زیبایی را نیز ایجاد می‌کند. درهای ساختمان اصلی از چوب و به صورت کنده کاری دیده می‌شود و در داخل بنا اتاق‌های متعددی قرار دارد که در اکثر این اتاق‌ها حوضی قرار گرفته و درهای یکی از اتاق‌ها که رو به حیاط و باغ باز می‌شود، با شیشه‌های رنگارنگ با طرح‌های زیبا مزین شده که در هنگام وجود خورشید و پرآب بودن حوض منظره زیبایی از نقاط رنگی منعکس شده را بر روی حوض مرمرین به نمایش می‌گذارد. در یکی دیگر اتاق‌ها بادگیر معروف دولت آباد قرار دارد که با ارتفاع زمین ۳۳ متر از زمین بلندترین بادگیر از نوع خود بوده و به خوبی کولر می‌تواند خنکی ساختمان را تامین کند.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
هیئت حسین آباد شفیع پور (مهمان دولت آباد)1394

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نماینده خرم آباد: تریبون مجلس برای فحش به دولت سریع باز می‌شود اما برای دفاع از ملت، نه!اخبار ,اخبار سیاسی ,لایحه بودجه

 

اخبار سیاسی - نماینده خرم آباد: تریبون مجلس برای فحش به دولت سریع باز می‌شود اما برای دفاع از ملت، نه!

ایرج عبدی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه)‌با استناد به اصل 22 قانون اساسی در مورد لزوم حفظ حیثیت مردم، گفت: ما همه به دفاع از قانون اساسی سوگند خورده‌ایم.

وی افزود: در زمان بررسی بندی از لایحه بودجه در مورد مالیات حقوق کارگران برخی از نمایندگان در دفاع از حقوق کارگران نسبت‌های ناروایی به برخی از اقشار جامعه زدند که درست نیست.

عبدی یادآور شد:‌ برخی از نمایندگان در دفاع از حقوق کارگران مطرح کردند که آهن‌فروشان و طلافروشان ازجمله کسانی هستند که از مالیات فرار می‌کنند . این تهمت است و به معنای مجرم دانستن قشر زیادی از جامعه به شمار می‌آید. این در حالی است که بسیاری از این اقشار طبق قانون عمل کرده و مالیات خود را پرداخت می‌کنند.

این نماینده اصولگرای مجلس همچنین خطاب به هیات رئیسه گفت: به نظر می‌رسد تریبون مجلس برای کسانی که می‌خواهند به دولت فحش دهند سریع باز می‌شود اما به کسی که بخواهد از ملت دفاع کند اجازه صحبت نمی‌دهید.

محمدرضا باهنر رئیس جلسه در پاسخ به این اخطار گفت: گاهی در مجلس برخی اصناف و اقشار خطاب و مورد ضرب المثل قرار می‌گیرد که باید دقت بیشتری در این رابطه انجام داد بالاخره در تمامی صنوف افراد متدین، ایثارگر و باگذشت داریم در عین حال در همان صنوف نیز مجرمینی نیز وجود دارد.

باهنر:شاید بهتر باشد از مردم دفاع کنیم اما به دولت بد و بیراه نگوییم

نائب رئیس مجلس همچنین گفت که این که آقای عبدی گفتند تریبون تنها برای فحش به دولت باز می‌شود درست نیست اتفاقا آن‌هایی که به دولت بد و بیراه می‌گویند در کنارش دفاعی هم از مردم می‌کنند که شاید بهتر است از مردم دفاع کرد اما به دولت بد و بیراه نگفت و حتی از خدماتش تشکر کرد البته برخی از کارهای دولت قابل نقد است.
اخبار سیاسی - ایسنا