کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

ساعت خواب کودک را دریابید


امان از برنامه‌های دیرهنگام تلویزیون که بچه‌ها را همراه با والدین‌شان پای تلویزیون بیدار نگه می‌دارد. شب‌بیداری‌ای که عاقبتش سروکله زدن صبح برای بیدار شدن بچه‌هایی است که باید به مدرسه بروند.

نی‌نی سایت: امان از برنامه‌های دیرهنگام تلویزیون که بچه‌ها را همراه با والدین‌شان پای تلویزیون بیدار نگه می‌دارد. شب‌بیداری‌ای که عاقبتش سروکله زدن صبح برای بیدار شدن بچه‌هایی است که باید به مدرسه بروند. در روزهای آخر هفته یا تعطیلی‌های مدت‌دار مانند تعطیلات عید نوروز که در پیش است نیز بچه‌ها بیشتر از حد بیدار می‌مانند. اما اگر این اتفاق افتاد چطور می‌توان دوباره آن‌ها را به ساعت خواب نرمال خود برگرداند. اصلا کم خوابیدن یا دیر خوابیدن چه ضرری می‌تواند به فرزندان ما وارد کند؟

ساعت مناسب و مدت زمان خواب کودکان چیست؟

با دکتر سمیه اسلامی، روانشناس درباره این موضوع مشورت کردیم. او درباره اهمیت رعایت نظم ساعت خواب در خانواده گفت: «بهتر است قبل از تنظیم ساعت خواب کودک به اجرای قانون در منزل توجه کنیم. اگر از سنین پایین قانون خواب به موقع اجرا شود کودک به این روند عادت می‌کند.»

این روانشناس بهترین زمان خواب کودکان را این طور توضیح داد: «بهترین ساعات خواب شبانه کودکان این است که از ساعت 9  شب به رختخواب بروند و مدت زمان خواب‌شان تا حدود ساعت 6 صبح به طول انجامد. چراکه در این فاصله زمانی هورمون خواب (ملنین) شروع به ترشح می‌کند و این هورمون کلید رشد کودک است. اگر  مغز در این زمان در حال استراحت باشد، احساس خستگی به حداقل می‌رسد، رشد فیزیکی افزایش می‌یابد و میزان تمرکز کودک بالا می‌رود. بنابراین رعایت زمان خواب مخصوصا در کودکانی که به مدرسه می‌روند اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. زیرا کودک مدرسه‌ای نیاز به انرژی و تمرکز دارد و زمانی که خوابش کامل نباشد حواس‌پرتی، خواب آلودگی، پرخاشگری و یادگیری نامناسب برای او به وجود می‌آید.»

دکتر اسلامی درباره تنظیم مجدد خواب برای کودکانی که در زمان تعطیلات به شب‌بیداری‌های طولانی عادت می‌کنند، توضیح داد: «والدین برای تنظیم ساعات خواب کودکان بهتر است کم‌کم ساعات را کاهش دهند. یعنی اگر کودک شما ساعت 1 بامداد می‌خوابد، در شب نخست، زمان به رختخواب رفتن او را به ساعت 12:30 تغییر دهید و بعد از چند روز که این ساعت تثبیت شد، آن را به 12 نیمه شب برسانید و به همین منوال ادامه دهید تا به ساعت مورد نظر خود برسید. این فرآیند آهسته تغییر ساعت خواب کمک می‌کند که هم کودک‌تر راحت‌تر آن را بپذیرد و هم فیزیولوژی بدن او به مرور به ساعت تنظیم‌شده عادت کند.»

ساعت مناسب و مدت زمان خواب کودکان چیست؟

دکتر سمیه اسلامی، روانشناس درباره راهکارهایی که والدین در رابطه با اصلاح ساعت خواب کودکان باید به کار بندند، تاکید کرد: «البته همکاری والدین و صبر و حوصله آنها بسیار مهم است و نباید با بی‌حوصلگی و تعجیل انتظار داشته باشند که کودک‌شان در زمان کوتاهی بتواند ساعت خواب خود را اصلاح کند. نکته دیگری که والدین باید رعایت کنند و تاثیر زیادی در پذیرش ساعت خواب جدید از طرف کودک دارد این است که از شب بیداری‌های بی‌مورد پرهیز کنند چرا که در این صورت کودک تمایلی به زود به رختخواب رفتن ندارد زیرا تصور می‌کند اگر بخوابد چیزی را از دست می‌دهد و کمتر بازی می‌کند. مورد آخر اینکه برای تغییر ساعت خواب می‌توانید در طی روز با کودک خود وقت بیشتری بگذرانید و بسیار بازی داشته باشید و برای او سرگرمی‌های مختلف ایجاد کنید تا فرزندتان هنگام شب راحت‌تر به خواب برود.»


ویدیو مرتبط :
نیاز انسان به خواب چند ساعت است؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ارتباط ساعت خواب و افسردگي در كودكان 

 

ارتباط ساعت خواب و افسردگي در كودكان

 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانان باید قبل از ساعت 10 شب به رختخواب بروند تا دچار افسردگی نشوند.بررسی‌ها نشان می‌دهد نوجوانانی که تا دیر وقت بیدار می‌مانند نسبت به دیگران با احتمال 24 درصد بیش‌تر به افسردگی دچار می‌شوند و به احتمال 20 درصد بیش‌تر به فکر آسیب زدن به خود می‌افتند.


نویسینده این تحقیق که آن را در نشریه "خواب " به چاپ رسانده است در این باره گفت : هرچه قدر نوجوانان خواب بهتر و بیش‌تری داشته باشند به همان میزان سلامت مغزی آن‌ها بیش‌تر است.محققان بیش از 15 هزار دانش آموز بین 12 تا 17 ساله و والدین آن‌ها را در کشور آمریکا مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند نوجوانانی که 5 ساعت یا کم‌تر در طول شبانه روز می‌خوابند 71 درصد بیش‌تر دچار افسردگی می‌شوند و 48 درصد بیش‌تر ممکن است به فکر خودکشی بیفتند.در حال حاضر کارشناسان معتقدند نوجوانان باید 9 ساعت در طول شبانه روز بخوابند ، اما تحقیقات نشان می‌دهد به طور متوسط میزیان خواب آن‌ها 7 ساعت و 53 دقیقه است.نوجوانانی که از ساعت 10 یا زودتر می‌خوابند نسبت به کودکانی که ساعت 11 به رختخواب می‌روند نزدیک به 33 دقیقه و نسبت به کودکانی که در نیمه شب می‌خوابند نزدیک به 40 دقیقه بیش‌تر می‌خوابند.دکتر جیمز گانگ ویش استاد دانشگاه کلمبیا در این باره گفت : تحقیقات ما با این نظریه که کمبود خواب ممکن است منجر به افسردگی شود سازگار است.بنابر این خواب کافی می‌تواند به عنوان یک عامل پیشگیرانه از ابتلا به افسردگی در کودکان به حساب بیاید و با کمک آن می‌توان بسیاری از افسردگی‌ها را درمان کرد.


محققان معتقدند کمبود خواب باعث می‌شود نوجوانان بیشتر به فکر خودکشی کردن بیفتند.یکی از دلایل این موضوع این است که نوجوانانی که خواب کافی ندارند قادر نیستد بااسترس‌های روزانه خود به خوبی کنار بیایند و در برقراری ارتباط با دوستان خود و پدر و مادرو معلمان خود مشکلات بیش‌تری دارند.


کارشناسان معتقدند بی‌خوابی می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی مانند مشکلات روانی ، کاهش توجه ، استرس و افسردگی شدید شود.