کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

درمان‌های خانگی برای بچه های سرمایی


اگر یکی از این علائم را در فرزندتان دیدید‌، دستپاچه نشوید، به پزشک زنگ بزنید و با او مشورت کنید و اگر لازم بود فورا برای ملاقات با پزشک و تجویز دارو اقدام کنید.

مجله سیب سبز: شاید خیلی طبیعی باشد که بچه‌ کوچک‌تان ۶ تا ۱۲ بار در سال سرما بخورد. حتما در این مواقع دستپاچه می‌شوید و به دنبال راه‌حل‌هایی هستید تا هرچه زودتر بیماری فرزندتان را علاج کنید. شاید در این میان به انواع و اقسام توصیه‌های اطرافیان عمل کنید تا بلکه بتوانید از پس بیماری برآیید. ما به شما می‌گوییم که در درجه اول خونسردی خود را حفظ کنید و به نشانه‌ها توجه کنید. همراه کردن مراقبت‌های مادرانه با چاشنی مهر و محبت می‌تواند راهگشای شما باشد. در این مواقع روش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید تا حدی بیماری فرزندتان را کنترل کنید. این گزارش را بخوانید تا بدانید غیر از نگرانی کارهای دیگری هم می‌توان انجام داد.

اگر یکی از علائم زیر را در فرزندتان دیدید‌، دستپاچه نشوید، به پزشک زنگ بزنید و با او مشورت کنید و اگر لازم بود فورا برای ملاقات با پزشک و تجویز دارو اقدام کنید:

اگر غذا نمی‌خورد: اگر آنقدر علائمش وخیم بود که دیدید غذا هم نمی‌خورد حتما با پزشک تماس بگیرید. یکی از پزشکان در این‌باره می‌گوید: مناسب‌ترین روش این است که ببینید آیا کودک‌تان حداقل هر 6ساعت‌، پوشک خود را خیس می‌کند یا نه.

کوچولو سرماخورده!

تب: اگر فرزندتان ۳‌ماهه یا کمتر است و دیدید دمای بدنش بالای ۳۷ درجه رسیده بلافاصله با پزشکش تماس بگیرید. بچه‌های  زیر ۳ ماه هنگام بیماری، خطر مشکلات تنفسی بیشتر آنها را تهدید می‌کند. برای بچه‌هایی که سن‌شان بالاتر است‌، اگر تب‌شان به حدود ۳۸ یا ۳۹‌درجه رسید یا حتی تب خفیفی داشتند و چند روز ادامه پیدا کرد‌، حتما با پزشک تماس بگیرید.

مشکلات تنفسی: اگر دیدید که نفس کشیدن فرزندتان توأم با صداهای غیرعادی و عجیبی است یا هنگام خواب صداهای بلندی از او می‌شنوید‌، پس حتما مشکلی وجود دارد. در این مواقع حتما باید با پزشک تماس بگیرید یا ظرف چند دقیقه او را به پزشک برسانید.

حالت خواب‌آلودگی یا بدعنقی زیاد: هیچ‌کسی دوست ندارد بیمار شود‌، بنابراین اگر دیدید بچه‌تان موقع بیماری کمی بدعنق شد‌، زیاد تعجب نکنید. اما اگر متوجه شدید که حالت خواب‌آلودگی داشته یا بدخلقی می‌کند‌، بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

سرفه‌های طولانی: سرفه باعث تمیز شدن مخاط و خالی شدن آن از ریه‌ بچه می‌شود، اما اگر این سرفه‌ها بیش از ۷۲‌ساعت ادامه پیدا کرد یا خیلی وخیم شد تا‌حدی که او را به استفراغ انداخت‌، حتما با پزشک تماس بگیرید.

نشانه‌ وخیم دیگر: زمانی که بچه‌تان سرما خورده و شما علائم سیاه‌سرفه را هم در او می‌بینید‌ و اگر دیدید که تنفس او هم توأم با صدا یا مشکلی بوده یا آنکه مایعات به اندازه کافی نمی‌نوشد‌، حتما با پزشک تماس بگیرید.

اگر سرماخوردگی از بین نرفت:
اگر علائم بچه‌تان بعد از یک هفته بهتر نشد‌،مجددا  به پزشک زنگ بزنید تا مطمئن شوید که دچار نوع دیگری از عفونت نشده باشد.

آبریزش بینی که بهتر نمی‌شود: اگر آبریزش بینی او بعد از چند روز خوب نشد یا همچنان عطسه کرده و همراه با آن چشم‌هایش هم قرمز شده است به پزشک خود زنگ بزنید. شاید علائم آلرژی باشد.

سایر علائم: اگر دیدید بچه‌تان دچار گوش‌درد شدیدی شده یا لب‌هایش کبود شده یا گلودرد همراه با تورم گردن و تب دارد‌، حتما با پزشک تماس بگیرید. همه‌ اینها می‌تواند نشانه‌ بیماری دیگری هم باشد.

به شمّ خود اعتماد کنید

وقتی دچار شک شدید‌، از برداشتن گوشی و تماس گرفتن اصلا نترسید. بسیاری از والدین وقتی بچه‌شان بیمار می‌شود نیاز به این دارند تا کسی به آنها بگوید که چیزی نیست و قوت قلب پیدا کنند و این کاملا طبیعی است. بنابراین به شمّ خود اعتماد کرده و اگر فکر می‌کنید مشکلی هست به پزشک‌تان زنگ بزنید. صحبت با پزشک باعث آرامش ذهنی شما می‌شود. انواع سرماخوردگی می‌تواند برای والدین واقعا آزاردهنده باشد‌، چراکه در اکثر موارد دارویی که بتواند باعث بهتر شدن این وضعیت شود وجود ندارد. اما صحبت با پزشکان می‌تواند به والدین قوت قلب داده و آنها را مطمئن کند کاری که انجام می‌دهند‌، درست است.

کوچولو سرماخورده!

درمان‌های خانگی

انجمن پزشکی آمریکا در این‌ مواقع پیشنهاد می‌کند که از داروهای بدون نسخه برای سرماخوردگی و سرفه آن هم برای بچه‌های زیر ۶ ماه استفاده نکنید. پس چاره‌ کار چیست؟

پیشنهاد ما این است که از روش‌های موثر و مطمئن و سالم خانگی استفاده کنید. شاید هیچ کدام از آنها باعث کوتاه شدن دوره‌ بیماری نشود‌، اما کاری می‌کند تا فرزندتان کمی احساس بهتری داشته باشد.

استراحت زیاد

مبارزه با عفونت‌، انرژی زیادی می‌گیرد و می‌تواند بچه را خسته کند. وقتی بچه‌تان استراحت می‌کند‌، در حال بهبود است و این دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز دارد.

چه باید کرد: وقتی نمی‌خوابد‌، او را به انجام فعالیت‌های آرام و بی‌صدا تشویق کنید. اگر خیلی بیمار است‌، برایش کتاب بخوانید یا بگذارید فیلم مورد‌علاقه‌اش را ببیند.

 بخار

استنشاق بخار باعث تسکین مخاط او در مجراهای بینی‌اش می‌شود. یک حمام آب گرم هم می‌تواند برایش بسیار آرام‌بخش باشد.

چه باید کرد: استفاده از یک دستگاه رطوبت‌ساز یا بخارساز خنک‌کننده در شب و هنگام خوابیدن یا به وقت بازی بچه در تختخواب گزینه‌ای عالی است. بگذارید دوش آب داغ برای چند دقیقه باز باشد و بخار تولید کنید‌، بعد بچه را ببرید تا دوش بگیرد.

قطره نمک و استفاده از پوار نوزاد


وقتی بچه‌ها سن‌شان پایین است‌، چند قطره از محلول نمکی را در بینی آنها بچکانید تا مسیر آن باز شود.

چه باید کرد: سر کودک‌تان را به عقب نگه داشته و دو تا سه قطره از این محلول نمکی را در سوراخ بینی‌اش بچکانید تا باعث تنگ شدن و تسکین مخاط شود. بعد از ریختن قطره سعی کنید ۱۵ تا ۳۰ ثانیه سرش را در همان حالت نگه دارید. برای استفاده از پوار‌، آن را فشار داده و به آرامی نوکش را داخل بینی قرار دهید و همزمان سوراخ دیگر بینی او را نگه دارید. بعد به آرامی برآمدگی پوار را ول کنید تا مخاط و محلول نمک را جذب کرده و جمع کند.

 مالش با گاز بخور (برای بچه‌های ۳ ماهه و بالاتر)


این کار کمک می‌کند تا بچه شب‌ها آرام‌تر بخوابد. تحقیقات نشان می‌دهد که این کار باعث می‌شود بچه‌ای که سرما خورده احساس بهتری داشته باشد چراکه در بینی‌اش حس خنکی خواهد داشت. محصولات لازم برای این مالش را می‌توانید به‌راحتی برای بچه‌های سه ماه به بالا پیدا کنید. اگر دوست ندارید از محصولاتی استفاده کنید که حاوی پترولیوم یا پارابن هستند‌، می‌توانید از گیاهان معطر یا خوشبو استفاده کنید.

چه باید کرد:
سعی کنید محلول موردنظر را روی سینه‌، گردن و پشت فرزندتان بمالید. اگر جایی از پوستش خراش یافته یا خیلی حساس است‌، اصلا نیاز نیست آن را بمالید.


کوچولو سرماخورده!

 سوپ مرغ یا چای (برای بچه‌های ۶ ماهه و بالاتر)


مایعات گرم می‌تواند برای بچه بسیار آرام‌بخش بوده و تراکم خلط او را کم کند. محققان دریافته‌اند که سوپ مرغ می‌تواند علائم سرماخوردگی مانند انواع دردها‌، خستگی‌، گرفتگی و تب را کاهش دهد.

چه باید کرد: سعی کنید برای او سوپ گرم (نه داغ) آماده کنید. محققان دریافته‌اند سوپ‌های کنسروی هم می‌توانند مثل سوپ‌های خانگی باشند. از دیگر گزینه‌های آرام‌بخش‌، استفاده از چای ولرم بابونه است.

 بالا قرار دادن سر (برای بچه‌های ۱۲ ماهه و بالاتر)


بالا قرار دادن سر به بچه‌ها کمک می‌کند تا وقتی دراز می‌کشند‌، بتوانند به شکل بهتری نفس بکشند.

چه باید کرد:  اگر فرزندتان در تختخواب کودک می‌خوابد‌، سعی کنید زیر بالش او چند عدد حوله یا کوسن‌های نازک قرار دهید. تاحد امکان حواس‌تان باشد که پاهایش بیرون از تخت قرار نگیرد چون باعث می‌شود تخت حالت ثابتی نداشته باشد. برای بچه‌هایی که در تخت‌های بزرگ می‌خوابند‌، باید از کوسن‌های بیشتری استفاده کنید. اگر کودک‌تان در خواب خیلی پیچ و تاب می‌خورد‌، بهتر است با حرکت دادن حوله‌ها یا یک کوسن زیر بالش او‌، سرش را در جای مناسب و بالاتر از سایر جاها قرار دهید.

عسل (برای بچه‌های ۱۲ ماه به بالا)


عسل باعث تسکین گلو شده و میزان سرفه‌ها را کنترل می‌کند.

چه باید کرد: سعی کنید نصف تا یک قاشق چای‌خوری به او عسل بدهید‌ یا آنکه عسل را با آب داغ مخلوط کرده و چند قطره لیمو به آن بیفزایید تا ویتامین C بدن او هم تامین شود. از آنجایی که عسل حالت چسبنده دارد‌،  باید بعد از مصرف دهان و دندان او را بشویید‌، خصوصا اگر وقت خوابش نزدیک باشد.

کوچولو سرماخورده!

فین کردن (برای بچه‌های ۲ سال به بالا)


تمیز کردن مخاط بینی به بچه کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس کشیده و بهتر بخوابد و احساس راحت‌تری داشته باشد.

چه باید کرد: بسیاری از بچه‌ها تا ۴ سالگی نمی‌توانند به خوبی فین کنند‌، اما بعضی‌های هم تا ۲ سالگی در این کار خبره می‌شوند. در اینجا به چند روش برای یاد دادن فین کردن به بچه اشاره می‌کنیم:

-  بگذارید بچه‌تان از شما تقلید کند. برای بعضی بچه‌ها همین می‌تواند مفید باشد.

-  به او توضیح دهید که فین کردن بر‌خلاف بوییدن است.

-  به او یاد دهید که یک سوراخ بینی‌اش را گرفته و از سوراخ دیگر با شدت فین کند. یک آینه یا تکه دستمال کوچکی زیر بینی او می‌تواند کمک کند تا نفس‌هایش را ببیند.

قوری توری (برای بچه‌های ۴ سال به بالا)


نتی پات یا قوری توری می‌تواند محلول نمکی را در بینی بچه بریزد‌، هوا را مرطوب کرده و مخاط را رقیق و شل کند.

چه باید کرد:  بعد از تهیه قوری توری‌، آن را با محلول آب نمک پر کنید. به بچه‌تان بگویید که سرش را کج کرده و در همان حالت از دهان نفس بکشد‌، بعد نوک قوری را در سوراخ بینی بالایی قرار دهد. آب نمک به آرامی از حفره‌ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج خواهد شد. بعد از او بخواهید سر را به سمت دیگری کج کرده و همان کار را تکرار کند.

غرغره کردن آب نمک (برای بچه‌های ۴ سال به بالا)


غرغره کردن آب نمک یک روش سنتی برای درمان گلودرد است. از طرفی به تمیز شدن مخاط گلو هم کمک می‌کند. بهتر است بچه‌تان بالای چهار سال باشد تا این کار را انجام دهد. برای بسیاری از بچه‌ها‌، این سن‌، سن مدرسه رفتن است. چه باید کرد: اول بگذارید بچه‌تان این کار را با آب معمولی تمرین کند. به او بگویید که سرش را کمی به سمت عقب خم کرده و آب را در پشت گلوی خود نگه دارد اما قورت ندهد. وقتی توانست این کار را انجام دهد‌، آن وقت از او بخواهید تا با گلویش صدا درآورد. به او یاد دهید که این صدا باید چگونه باشد. به او آموزش دهید که باید آن آب را به جای آنکه قورت دهد، به بیرون تف کند.


ویدیو مرتبط :
درمان خانگی سرماخوردگی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

درمان‌های خانگی برای بوی عرق بدن
 

آشنایی با درمان‌های خانگی برای بوی عرق بدن

 


بوی عرق بدن افراد به نوعی خود یک بیماری محسوب نمی‌شود. بعضی اوقات افرادی که مشکل تعرق دارند ممکن است متوجه نباشند که بوی بدن آنها دیگران را اذیت می‌کند. به غیراز باکتری‌ها دلایل مختلف دیگری نیز در این امر دخیل هستند .

 

مانند :

 


- در بعضی موارد غدد عرقی بیش فعال شده‌اند.


- مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الکل، سم آرسنیک، سم کیانید یا کشیدن سیگار، گاهی باعث این مسئله می‌شوند.

 

- عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مهبل، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت مجاری اداری نیز می‌توانند باعث بروز این بوی نا مطبوع شوند.

 


نکاتی که باید برای پیشگیری رعایت کرد عبارتند از:

 

- رعایت کردن نظافت شخصی، استحمام روزانه و تعویض روزانه لباس‌ها. همچنین جنس لباس‌هایی که به تن می‌کنیم در کم کردن تعرق نقش بسزایی دارند. لباس‌های نخی معمولا سریع عرق و بوی بد را جذب می‌کنند.

 

- دقت در نوع تغذیه به کاهش میزان بوی بدن کمک می‌کند. مثلا از خوردن بعضی از غذاهای تند با ادویه جاتی مانند کاری، زیره و سیر خودداری کنید. کمبود روی در بدن مشکل تعرق را افزایش می‌دهد، به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می‌کند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح‌کننده اِکرین را فعال می‌سازد که باعث رقیق‌تر شدن عرق آپوکرین می‌شود.


- استفاده از اسپری و دئودورانت فقط بوی بد را می‌پوشاند و گاهی سبب افزایش بوی بد بدن می‌شود. در انتخاب دئودورانت هم توجه کنید از نوعی انتخاب کنید که حاوی روی و آلومینیوم باشد، زیرا که این مواد باکتری‌هایی که مسبب بوی بد بدن هستند را کاهش می‌دهند.

 

در عین حال، اگر شما مشکل بوی بد زیربغل دارید این توصیه‌ها، شیوه‌های طبیعی درمان خانگی، به شما کمک می‌کند:

 

۱) استحمام کنید. سپس آب شلغم را بگیرید به این صورت که شلغم را رنده کنید و داخل یک پارچه شل بافت ریخته و فشار دهید و عصاره به دست آمده را با یک قاشق چایخوری به زیر بغل‌هایتان بمالید و ماساژ دهید.

 

۲) استفاده جوش شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را کاهش می‌دهد.

 

۳) چند لیمو را در دست خود کم کم فشار دهید تا نرم شود. سپس از وسط به ۲نیم کنید و به زیر بغل‌هایتان بمالید تا هسته‌های آن خارج شود. سپس حمام کنید. اگر زیر بغل شما موهای زائد دارد یک روز قبل از این کار آن موها را از بین ببرید تا اسید لیموها بوی بدن شما را از بین ببرد.

 

۴) هر روز به حمام بروید و بعد از آن به زیر بغل‌هایتان پودر بزنید. این کار علاوه بر اینکه بوی بدن را می‌گیرد پوستتان رانیز سفید می‌کند.

 

۵) روغن زیتون، آب پرتقال، آب لیمو و گریپ فروت هم موادی هستند که شما می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که افشره آنها باید تازه باشد. زیر بازوهایتان را پودر بزنید یا هر قسمتی از بدن که لازم است. جوش شیرین را به افشره اضافه کنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس با روغن زیتون پاک کنید. بوی بدن شما از بین خواهد رفت.

 


اگر شما گوشت و مرغ می‌خورید و با مشکل بوی بد بدن مواجه هستید رژیم غذایی خود را عوض کنید. مصرف گوشت و مرغ را کاهش دهید و خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید.آشنایی با درمان‌های خانگی برای بوی عرق بدن

 

 

این توصیه‌های غذایی هم کمک می‌کند:

 

- هر روز ناشتا قبل از صبحانه ۵۰۰ میلیگرم پودر جوانه‌گندم را در آب حل کرده و بنوشید. اگر سوپر مارکت‌های اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارد، می‌توانید از جوانه گندم تازه استفاده کنید. توجه داشته باشید محلول جوانه را با معده خالی و با آب معدنی بنوشید.کلروفیل بوی بدن را به صورت چشمگیر کم می‌کند یا کاملا از بین می‌برد.


- اگر کشمکش‌های عصبی باعث می‌شود که شما تعرقتان افزایش یابد و این نیز باعث می‌شود که بوی بدنتان زیاد شود، چای سبز بنوشید. یک قاشق چایخوری چای سبز خشک یا ۲ عدد چای کیسه‌ای را در یک فنجان آب بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورد و کم کم در طول روز آن را بنوشید. این چای به شما کمک می‌کند آرامش پیدا کنید و دیگر عرق نکنید.

 


این بوی زننده از کجا می آید؟

 

بوی بدن از ترکیب عرق و باکتری حاصل می شود. البته عرق به نوبه خود کاملاً بی‌بوست. این باکتری است که با عرق بدن مخلوط شده و چنین بوی زننده ای را به وجود می آورد.

 

بدن ما دو نوع عرق آپوکرین و اِکرین ترشح می کند. عرق اِکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن ما، مثلاً هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه قسمت های بدن به طور یکنواخت ترشح می شود و بی‌بوست.

 

آپوکرین نوع ویژه ای از ترشحات بدن است که در محل های مخصوصی مثل زیر بغل، کشاله های ران، دست ها، و پاها ایجاد می شود. این نوع عرق است که دلیل پیدایش آن بوی تند و زننده است ولی این هم مثل اِکرین کاملاً بی بوست و حاوی چربی و پروتئین است.

 


اما چه چیز باعث می شود که عرق آپوکرین چنین بوی زننده ای از بدن ما ایجاد کند؟

 

باکتری هایی روی بدن ما وجود دارد که از عرق آپوکرین تغذیه می کنند. وقتی این عرق را مصرف کرد، همان کاری که سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می دهند، از او نیز سر می زند. بله، غذا را دفع می کند. و این بوی زننده و منزجر کننده از اینجا ناشی می شود.در واقع، باکتری ها عمل دفع غذا را دقیقاً مثل ما انجام نمی دهند آنها پیوندهای شیمیایی را می‌شکنند. اما از عرق ما تغذیه می کنند و همین باعث بوی بد و چندش آور می شود.

 

 

آشنایی با درمان‌های خانگی برای بوی عرق بدن

 


عوامل پیدایش بوی بد بدن

 

حمام کردن: یکی از دلایل عمده در پیدایش این بوی بد این است که به میزان کافی حمام نمی کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباسها نیز در این مسئله موثر هستند. انواع بخصوصی از پارچه ها مثل پارچه های نخی، بوی بد را سریعتر جذب می کنند.


عرق کردن: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد، به این دلیل که بیشتر عرق می کنند. دلیل آن می تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد. این روزها استرس عامل رایج تری است. توقعات بالا، برنامه های فشرده کاری، و...همه و همه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می کنند، که باعث عرق کردن بیشتر می شود.

 

عرق کودکان معمولاً بوی بد نمی گیرد، به این خاطر که عرق آپوکرین ترشح نمی کنند. از اینرو باکتری ها نمی توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان تِستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکرین نیز ترشح می شود.

 

تغذیه: خوردن برخی از غذاها نیز می تواند بر بوی بدن شما تاثیرگذار باشد. غذاهای تند و تلخ، با بوهایی نافذ معمولاً تاثیری منفی بر بوی بدن دارند. سیر، زیره، شنبلیله و کاری نمونه هایی از آن هستند.

 

کمبود روی نیز می تواند در ایجاد بوی بد بدنتان موثر باشد. به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می کند. همچنین عدم توازن قند و کافئین بدن نیز عواملی تاثیرگذار در میزان عرق بدن هستند.

 

مشکلات جسمی: برخی از بوهای زننده بدن می تواند ناشی از بیماری ها یا مشکلات جسمی باشد. دیابت، بیماری های کبدی و... انواعی از این مشکلات جسمی هستند.

 

 

بوی بدن مردها تند تر است.

 

یکی از دلایلی که بعضی مردها عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر تِستوسترون بدنشان باشد، چون میزان تِستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین کننده است. یکی دیگر از دلایل این است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه ی کافی استحمام نمی کنند. باتوجه به اینکه خانم ها معمولاً خیلی بیشتر به نظافت خود اهمیت می دهند، می توان نتیجه گرفت که چرا بوی بدن خانمها به تندی بوی بدن آقایان نیست.


در بدن مردان میانسال ماده ای به نام نونیال تولید می شود که بوی بد بدن را شدت می دهد، اما در خانم ها نیز دقیقاً به اندازه آقایان این ماده تولید می شود، پس باز هم به مسئله بهداشت آقایان برمی گردیم.


برخی مردها طبیعتاً نامرتب و ژولیده هستند. برایشان تفاوتی نمی کند که لباسی را که یک هفته مداوم پوشیده اند، دوباره بر تن کنند. بله، شستشو و پاکیزگی لباسها در خصوص بوی بد بدن بسیار مهم است. حتی اگر بدنتان نیز تمیز باشد، اگر لباسهایتان تمیز نباشند، باز هم بدنتان بوی بدی متصاعد خواهد کرد.


یکی دیگر از دلایلی که بدن مردها بوی تندتری دارد می تواند به فعالیت جسمی بیشتر آنها برگردد. زن ها معمولاً در مقایسه با مردان، زندگی آرامتر و کم فعالیت تری دارند. به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت های شدید جسمی می پردازند. مردان ورزشکار طبیعتاً بسیار بیشتر از سایرین عرق می کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدنشان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است.

 

 

آشنایی با درمان‌های خانگی برای بوی عرق بدن

 


چه باید کرد...؟

 

بیشتر حمام کنید: حمام کردن می تواند شروع خوبی باشد. شستشوی به موقع لباسهایتان نیز کمک کننده است. البته برای جلوگیری از بوی بد بدن، دوش گرفتن از حمام کردن بهتر است. چون فشار مستقیم آب بر روی بدن، در حین دوش گرفتن، چرک و باکتریها را از بدن شسته و پاک می کند.


پاهای خود را بشویید: پاها به ویژه کف آنها، مستعد تعرق و ایجاد بوی نامطبوعند. از این رو بلافاصله پس از مراجعت به منزل پاها را شسته و جوراب‌ها را تعویض کنید. (به ویژه پس از ورزش یا پیاده روی).

 

اگر با شستشوی معمولی بوی بد پاها از بین نرفت، می‌توانید از مخلوط آب و نمک و یا آب گرم، صابون و مواد خوشبو کننده استفاده کنید. درصورتی که بوی پاها بسیار آزار دهنده بود و با این شیوه از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

دئودورانت ها/ضد تعرق ها: اکثر دئودورانت ها فقط بوی بد بدن را می پوشانند، اما دئودورانت هایی هستند که با این باکتری ها مقابله می کنند. موثرترین و بهترین دئودورانت ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند، که هر دو این عناصر برای مقابله با باکتری های تولیدکننده بوی بد کارآمد هستند.


ضد تعرق ها نیز غدد ترشح کننده عرق را مسدود می کنند، و باکتری ها دیگر چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. استفاده از صابون های آنتی باکتریال نیز در این مورد مفید است.


تغذیه مناسب: کم کردن مصرف کافئین از برنامه غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر موادغذایی کافئین دار، با تحریک غدد ترشح کننده آپوکرین، در ایجاد بوی بد بدن تاثیرگذارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح کننده اِکرین را فعال می سازد که باعث رقیق تر شدن عرق آپوکرین میشود.


اسید بوریک: یکی از موثرترین و مفیدترین مواد برای مقابله با بوی بد بدن، اسید بوریک است که کمتر از موارد دیگر شناخته شده می باشد. ماده ای نسبتاً ارزان و بسیار کارآمد می باشد. در هر قسمت از بدن که نمی خواهید از آن بوی بد متصاعد شود، پس از حمام از این ماده استفاده کنید. اسید بوریک انتشار باکتری ها را کندتر می کند. البته استفاده بیش از حد آن نیز می تواند برای پوست ایجاد مشکل کند.

 


درمان های دیگر:

 

اگر بوی بد عرق بدنتان با هیچکدام از روش های بالا از بین نرفت، بدانید که راه های دیگری نیز برای رفع آن وجود دارد که نیازمند تجویز پزشک است. موارد بسیار شدید احتمالاً از بیماری هایی خاص ناشی می شوند که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

 

 

نگران نباشید...

 

اگر بدنتان بویی زننده و انزجارآور از خود متصاعد می کند، اصلاً نگران نباشید. راه های بسیاری برای رفع این مشکل پیش روی شماست. اولین کاری که باید بکنید این است که علت و سبب این بوی بد را کشف کنید و بعد می توانید برحسب آن از روش های درمانی ویژه استفاده کنید. اگر دیدید که با روش های معمول مشکلتان برطرف نشد، تردید نکنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا به شما در این زمینه کمک کند.

 

 

آشنایی با درمان‌های خانگی برای بوی عرق بدن

 

 

این نکات را هم حتما بخوانید و عمل کنید......

 

 

در فصل تابستان حداقل هر دو هفته یکبار ملحفه‌ها را تعویض کنید.

 

از خریدن لباس‌های زیر یا رویی که در آنها الیاف مصنوعی زیاد استفاده شده بپرهیزید. (بهترین نوع لباس برای لباسهای زیر و رو، انواع نخی می باشد.)

 

به‌هیچ وجه از عطر، ادکلن، مام و یا هر نوع خوشبو کننده دیگر زمانی که احساس می‌کنید عرق کرده‌اید استفاده نکنید.


تعرق بین انگشتان پا و پشت لاله‌های گوش، این مناطق را مستعد رویش قارچ‌های پوستی می‌کند. از این رو به نظافت این نقاط توجه کنید.


برای رفع بوی بد پا از سنگ پا استفاده کنید، اما فراموش نکیند پس از استحمام، حتما کف پاها را با کرم مخصوص مرطوب کرده و بلافاصله جوراب بپوشید. ترک پا عاملی جهت رویش قارچ به ویژه در فصل تابستان است.


در فصل تابستان، هفته‌ای یکبار و در فصول دیگر هر دو هفته یکبار کفش‌هایتان را بشویید. این نکته درباره کفش‌های ورزشی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از خوشبو کننده به ویژه برای پسران در دوران بلوغ لازم است.


از صابون‌ها و شامپوهای خوشبو کننده و ترجیحا سازگار با پوست بدن استفاده کنید. تحریک پوست بدن عاملی جهت تشدید تعرق است.