کودکان


2 دقیقه پیش

با بطری نوشابه برای پسر کوچولو هواپیما بسازید

به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت ، می توانید با استفاده از ابزاری که در خانه در اختیار دارید اسباب بازی هایی با کمک فرزندان خود بسازید که هم در هزینه ها صرفه جویی می ...
2 دقیقه پیش

از رایحه درمانی نوزادان بیشتر بدانید

آیا شما می خواهید برای مراقبت از نوزاد خود، یک رویکرد جامع تری را انتخاب کنید؟ آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به دنبال درمان های طبیعی برای بچه های کوچک خود هستید؟ آیا می ...

آنچه باید درباره مصرف دارو در کودکان بدانید!مقدار مصرف دارو در کودکان

بسیاری از داروهای سرماخوردگی حاوی مواد ضد درد مانند ایپوپروفن و استامینوفن هستند

 

داروها در اکثر موارد معجزه زا هستند. اما گاهی به علت مصرف بیش از حد و یا غیر ضروری آسیب های جدی را مخصوصا در کودکان ایجاد می کنند. هر سال، تعداد قابل توجهی از کودکان بر اثر مصرف بیش از حد و تصادفی دارو پایشان به اورژانس باز می شود و متأسفانه بسیاری از آن ها فوت می کنند. با بررسی این 12 راه از مصرف بجا و کافی داروی در کودکتان مطمئن شوید.


برچسب روی داروها را بخوانید
هر دو نوع داروهایی که با نسخه و یا بدون نسخه تهیه می شوند، باید دارای برچسب حاوی اطلاعات باشند.

با خرید هر کدام از این داروها حتما اطلاعات نوشته شده بر روی بسته بندی شان را به دقت بخوانید. این اطلاعات شامل چگونگی و زمان مصرف و هشدارهای منع مصرف برای افراد خاص و یا نوزادان می باشد.

 

مصرف دو داروی همزمان ممنوع
بسیاری از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی حاوی مواد ضد درد مانند ایپوپروفن و استامینوفن هستند.از دادن همزمان دو دارو با مواد فعال به کودکتان خودداری نمایید، مگر اینکه به تجویز پزشک باشد.


مراقبت ویژه از خردسالان و نوزادان
هنوز هم داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی را برای کودکان زیر چهار سال تجویز نمی کنند، مگر این که به دستور پزشک باشد.

گاهی در بیمارستان ها کودکانی بستری می شوند که به علت مصرف خودسرانه و بیش از اندازه ی این داروها دچار مشکل هستند. همیشه به رده ی سنی مناسب مصرف داروها توجه نمایید.

 

دو بچه، دو نسخه
هرگز دارویی که برای یک کودکتان داده شده را به کودک دیگرتان ندهید. پزشکان با توجه به پیشرفت بیماری و سن کودک برای او دارو تجویز می کنند و ممکن است در صورت مصرف کودک دیگر، آسیب جدی به او وارد شود و یا حتی بی تأثیر باشد.

در صورت نیاز دو بسته از دارو تهیه کنید
اگر کودکتان به مدرسه و یا مهدکودک می رود، از داروخانه بخواهید داروی مورد نظر را بین دو قوطی تقسیم کند که برای جلوگیری از فراموشی یک بسته را به طور دائم در مدرسه بگذارید. البته حواستان باشد بیش از نیاز کودکتان به او دارو ندهید.

 

اختصارات را بدانید
برخی نسخه ها و یا برچسب ها به اختصار نوشته شده اند مثلا بدانید که " ق غ " یعنی قاشق غذاخوری و یا در نسخه های انگلیسی Tیعنی قاشق غذاخوری و t یعنی قاشق چای خوری و ML به معنای میلی لیتر می باشد. 


وزن کودکتان را بدانید
داروهایی با دوز بالا بر اساس وزن فرزندتان تجویز می شوند، بنابراین همیشه میزان وزن کودک تان را بدانید و به پزشک و یا داروساز بگویید.

مقدار مصرف دارو در کودکان

 با استفاده از ظروف مندرج به فرزنداتان دارو بدهید

 
از ظرف های مدرج استفاده کنید
اغلب داروهای مربوط به کودکان دارای ظروف کوچک مدرج هستند. حتما با استفاده از آن ها دارو را به فرزندتان بدهید. در صورت گم شدن این ظروف حتما یک ظرف مدرج دیگر تهیه کنید.


به کودک تان آموزش دهید
به کودکتان یاد دهید که چه دارویی برای چه زمانی لازم است و در صورت مصرف بیجا چه مشکلاتی پیش می آید. به یاد داشته باشید که هرگز داروها را به جای آب نبات و یا شکلات به آن ها ندهید، زیرا ممکن است در صورت چشیدن ناگهانی طعم بد آن دارو و جنب و جوش زیاد کودک، دارو به جای مری وارد نای شود و اینکه ممکن است اعتمادشان را نسبت به شما از دست بدهند.

 

داروها را مخفی کنید
سعی کنید یک مکان مخفی و غیر قابل دسترس کودکان، برای داروها پیدا کنید. هرگز داروها را در کیف و یا کنار تخت کودکان نگذارید. یادتان باشد برای اطمینان بیشتر، درب قوطی ها و شیشه های دارو را محکم ببندید.


مراقب داروهای میهمان تان باشید
بیش از 40 درصد مصرف تصادفی دارو در کودکان مربوط به زمانی است که آن ها از داروی پدربزرگ، مادربزرگ و یا سایر میهمانان استفاده می کنند. در صورت نیاز به میهمانان یادآوری کنید، داروهایشان را دور از دسترس کودک قرار دهند.


همه چیز را یادداشت کنید
یک دفترچه ی کوچک تهیه کرده و تمام شربت ها و قرص ها با میزان اندازه و زمان مصرف و تاریخ را یادداشت کنید. این کار سبب می شود در صورت در دسترس نبودن شما، همسر و یا پرستار فرزندتان از روند درمان کودک تان مطلع باشد.

منبع:tebyan.net


ویدیو مرتبط :
‫خودداری از مصرف دارو؟!‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آنچه باید درباره مراقبت از دندان کودکان بدانید 

آنچه باید درباره مراقبت از دندان کودکان بدانید

 

نقش تغذیه بر سلامت ارگان های بدن بر هیچ کس پوشیده نیست. کمبود ویتامین نتیجه تغذیه غلط است که عوارضی دارد. در مخاط دهان کمبود ویتامین B در ایجاد مشکلات مؤثر بوده و باعث بروز زخم های گوشه لب، آفت مخاط دهان و آتروفی زبان می شود...

 

اگر در دهان حس سوزش دارید یا لثه شما دچار خون ریزی است، تغییر رفتار در تغذیه می تواند موثر باشد. کمبود ویتامین ها مشکلات جدی در دهان و لثه ها ایجاد می کند و این مشکلات دهان و لثه موجب ایجاد چرخه معیوبی در دهان می شود زیرا دهان سوزناک و لثه های خون ریزی دهنده باعث می شود ما در هنگام خوردن میوه و سبزی دچار ناراحتی شویم و در نتیجه از خوردن میوه ها و سبزی ها خودداری کنیم و به کمبود ویتامین خود دامن بزنیم. از بیماری های شایع ناحیه دهان که در اثر ویتامین B ایجاد می شوند، می توان به این موارد اشاره کرد:

 

۱) زخم شدن گوشه لب ها: این بیماری که اغلب در اثر عفونت های قارچی ایجاد می شود، باعث التهاب و زخم های دردناک در گوشه لب ها (محل اتصال لب های بالا و پایین به هم) خواهد شد. در صورت وجود قارچ استفاده از پماد میکونازول می تواند موثر باشد و در صورت مشکلات تغذیه ای رفع کمبود ویتامین B اثربخش خواهد بود.

 

۲) آفت های مکرر دهانی: یکی از دلایل آفت دهان کم خونی است و یکی از دلایل کم خونی کمبود ویتامین B. در نتیجه مصرف ویتامین B می تواند در رفع آن موثر باشد.

 

۳) آتروفی زبان: زبان پرز خود را از دست داده و صیقلی، قرمز پررنگ و بدون پرز به نظر می رسد. در این بیماری به دلیل کمبود ویتامین B پرزهای چشایی از بین می روند و بیمار قدرت چشایی خود را تا حد زیادی از دست می دهد. خوراکی های زیر منابع خوبی برای انواع ویتامین های B محسوب می شوند:

 

ویتامینB۱ وB۲ وB۳ : جگر، غلات سبوس دار، شیر، سایر فرآورده های لبنی، گوشت، کلم بروکلی،

 

اسید فولیک: سبزیجات برگ سبز، مرکبات، کلم بروکلی و اسفناج. مطالعات جداگانه ای در مورد اثر کمبود آهن، سلنیوم، ویتامین E و A و بتا کاروتن در پیشگیری از سرطان دهان وجود دارد که همراه با ابهام است، اما چند مطالعه اثر ویتامین C را در پیشگیری از سرطان دهان به اثبات رسانده است. سازمان جهانی بهداشت در گزارش «تغذیه و پیشگیری از بیماری های مزمن» اعلام می نماید که استفاده از نوشیدنی، غذای داغ و غذاهای زغال شده خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد.

 

اگرچه غلات و حبوبات می توانند نقش محافظتی داشته باشند ولی دلایل و شواهد متقن حاکی از اثر میوه و سبزی ها در پیشگیری از سرطان دهان است. مطالعات اپیدمیولوژیک نشان دهنده این موضوع است که با افزایش مصرف میوه و سبزی ها از خطر ابتلا به سرطان دهان کاسته می شود. سوءتغذیه یا تأثیر منفی بر سیستم ایمنی موجب تشدید علایم دهانی بیماری ایدز مثل زخم، عفونت های قارچی، خشکی دهان و نئوپلاسم می شود. همچنین علایم دهانی بیماری ایدز و اشکال در بلع ناشی از انسداد مجاری در اثر نئوپلاسم، خشکی دهان، دردهای دهان و وضعیت عمومی نامطلوب ناشی از سوءتغذیه را تشدید می نماید.