دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

پلاکت خون مصنوعی تولید شدپلاکت‌, پلاکت‌های خون مصنوعی,پلاکت چیست,عملکرد پلاکت‌های خون,وظایف پلاکت خون,تولید پلاکت مصنوعی خون

برای جلوگیری از خونریزی در میدان جنگ
پلاکت خون مصنوعی تولید شد
دانشمندان مؤسسه فناوری جورجیا و دانشگاه اموری در حال کار بر روی پلاکت‌های خون مصنوعی هستند که به لخته شدن سریع‌تر خون کمک کرده و خونریزی را در افراد دارای زخم‌های خطرناک مانند مجروحان میدانها جنگ کاهش خواهد داد.
این محققان موفق به تولید یک ماده زیستی جدید شده‌اند که از عملکرد پلاکت‌های خونی که به لخته شدن خون کمک کرده، تقلید می‌کند.
به گفته محققان در نشست سالانه پیشرفتهای علمی آمریکا، این پلاکتهای مصنوعی در آزمایشات بر روی حیوانات، کار پلاکتهای طبیعی را تکمیل کرده، زمان لخته شدن را تا 30 درصد افزایش و خونریزی را تا 40 درصد کاهش دادند.
این پلاکت‌های مصنوعی قابل خشک و منجمد کردن بوده و کارکنان ارتش می‌توانند آنها را به میدانهای جنگ برده و برای کاهش خونریزی و ارتقای شانس زنده ماندن سربازان آسیب دیده به آنها تزریق کنند.
اگرچه به گفته محققان، پژوهشهای بیشتر برای آزمایش پلاکت‌های مصنوعی در انسان و تولید فناوری برای انتقال و استفاده از آن در میدان جنگ مورد نیاز است.
این پلاکتها پس از تزریق در بدن در جریان خون گردش کرده و پس از رسیدن به زخم کار خود را آغاز می‌کنند. در آنجا این پلاکت‌ها با همان پروتئین‌هایی که منجر به آغاز فرآیند طبیعی لخته‌سازی خون در بدن شده، فعال می‌شوند.
از آنجایی که این پلاکتها بطور خودکار جای زخم را پیدا می‌کنند، نیازی به جستجو برای آنها نیوده و از این رو برای جراحتهای داخلی بسیار مفید است.
هنوز مشخص نیست که این پلاکتها تا چه زمان در بدن دوام دارند؛ اما اگر برای یک دوره کوتاه نیز مقاومت کنند، می‌توانند به شکل پیشگیری‌کننده در زمان بروز آسیب و زخم مورد استفاده قرار بگیرد.
محققان امیدوارند بتوانند نوعی پلاکت مصنوعی طراحی کنند که بتواند فرآیند التیام زخم را با انتشار علائم شیمیایی خاص هدایت کرده و اثر زخم را کاهش دهد.
به گفته محققان این دستگاه ممکن است طی سه تا پنج سال آینده در دسترس قرار دهد.

منبع:isna.ir

 


ویدیو مرتبط :
خط تولید سنگ مصنوعی ( ماشین آلات خط تولید سنگ مصنوعی )

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تولید پوست مصنوعی ؛ نخستین بار در ایران 

تولید پوست مصنوعی

 

نخستین بار در کشور محققان قطب علمی تکنولوژی های آموزش های پزشکی مستقر در مشهد پوست مصنوعی تولید کردند.

واحد مرکزی خبر: نخستین بار در کشور محققان قطب علمی تکنولوژی های آموزش های پزشکی مستقر در مشهد پوست مصنوعی تولید کردند.

پوست مصنوعی که از مواد پلیمری ساخته شده است ، کاربرد درمانی ندارد و در فـعالیـت های آموزشی دانشجویان پزشکی کاربرد دارد.

رئیس قطب علمی تکنولوژی های آموزش های پزشکی کشور امروز در نشست خبری با خبرنگاران استان خراسان رضوی با بیان اینکه این طرح در مدت 2 سال با150 میلیون ریال هزینه اجراشده است افزود : پیش از این پوست مصنوعی از خارج تهیه می شد.

دکتر عباس مکارم از این پس این پوست های مصنوعی با یک سوم قیمت خارجی ،معادل هر قطعه حدود 100 هزار تومان در داخل کشور تولید می شود.

 

منبع : seemorgh.com