اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

سفیر سابق آمریکا در اسراییل :هیچ رییس جمهوری در آمریکا زیر بار درخواست نتانیاهو نمی رودسفیر سابق آمریکا در اسراییل :هیچ رییس جمهوری در آمریکا زیر بار درخواست نتانیاهو نمی رود

ایندیک گفت :این درخواست اسرائیل غیر معقول است. فکر تعیین خط قرمز که معنای اولتیماتوم دارد ،چیزی نیست که هیچ رئیس جمهوری در آمریکا مایل به انجام آن باشد.مارتین ایندیک سفیر سابق آمریکا در اسراییل در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکا تعیین خط قرمز از سوی آمریکا برای ایران را غیر عملی دانست.

 اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

به گزارش عصر ایران ایندیک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی " CBS" آمریکا گفت که از نظر او هنوز زمان برای حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران باقی مانده است.

ایندیک در پاسخ به سوالی درباره اصرار نتانیاهو برای تعیین یک خط قرمز مشخص از سوی اوباما برای مساله هسته ای ایران ضمن اعلام اینکه این مساله نوعی اعلان جنگ به ایران بوده و غیر عملی است گفت : این درخواست اسرائیل غیر معقول است. فکر تعیین خط قرمز که معنای اولتیماتوم دارد ،چیزی نیست که هیچ رئیس جمهوری در آمریکا مایل به انجام آن باشد.

وی در ادامه افزود : "اگر دقت کرده باشید،‌ میت رامنی (هم برای ایران ) خط قرمز معین نکرده است،‌ پیش از رامنی ، سناتور مک کین هم چنین کاری نکرد، نه او، بلکه نتانیاهو هم در چارچوب اقدامات اسرائیل خط قرمز معین نمی کند.

ایندیک در عین حال تاکید کرد که از نظر او زمان زیادی برای کارکرد دیپلماسی برای حل وفصل مساله هسته ای ایران باقی نمانده و در صورت عدم حل و فصل مساله هسته ای  آمریکا و ایران احتمالا در سال 2013 یک رویارویی نظامی خواهند داشت.

سفیر سابق آمریکا در اسراییل درباره اختلافات اوباما و نتانیاهو درباره مساله هسته ای ایران گفت که دو طرف درباره ضرورت بازداشتن ایران از دست یابی به سلاح هسته ای هیچ اختلافی ندارند.

ایران هر کونه اتهام کشورهای غربی درباره تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای را رد کرده و تا کنون آژانس بین المللی انرژی هسته ای که نهاد مسئول برای نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران است هیچ گزارشی مبنی بر انحراف برنامه های هسته ای ایران از مسیر صلح آمیز ارایه نکرده است./عصرایران

 


ویدیو مرتبط :
رییس جمهوری آمریکا؛ بازگشت به سرزمین پدری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نیویورک تایمز: افزایش اختلاف بین اوباما و نتانیاهو بر سر سخنرانی علیه ایران / درخواست احتمالی کاخ سفید: برکناری سفیر اسرائیل در آمریکااخبار,اخبارسیاست خارجی,اوباما

انتقاد شدید یک مقام آمریکایی از سفیر اسرائیل در واشنگتن عمق تنش بین کاخ سفید و کنگره را بر سر دعوت از نتانیاهو آشکار می سازد.

نیویورک تایمز نوشت: انتقاد شدید یک مقام آمریکایی از سفیر اسرائیل در واشنگتن عمق تنش بین کاخ سفید و کنگره را بر سر دعوت از نتانیاهو آشکار می سازد.

به گزارش تیک ، دولت اوباما پس از چند روز تنش فزاینده روز چهارشنبه نشان داد که چقدر از تصمیم بنیامین نتانیاهو به پذیرش دعوت رهبران جمهوری خواه برای سخنرانی در کنگره درباره ایران که بدون مشورت با کاخ سفید صورت گرفت، عصبانی است.

عصبانیت اطرافیان اوباما رئیس جمهور از این مسئله در انتقاد بسیار شدید یک مقام رسمی دولت اوباما از رون درمِر سفیر اسرائیل در واشنگتن بخوبی نمایان شد. درمر که در هماهنگی این دعوت نقش داشت، به کرات منافع سیاسی نتانیاهو را بر رابطه بین اسرائیل و آمریکا مقدم شمرده است. وی بدون اطلاع کاخ سفید با جان بینر رئیس مجلس نمایندگان برای تدارک نطق نتانیاهو برای ماه مارس همکاری کرده بود.

نام مقام ارشد آمریکا که با نیویورک تایمز در این خصوص سخن گفت فاش نمی شود و کاخ سفید از اظهار نظر دراین باره خودداری کرد.

اظهارات این مقام آمریکایی احتمالا منجر به تشدید نزاع بین کاخ سفید، جمهوری خواهان کنگره و نتانیاهو خواهد شد که دعوت از وی به نقطه اختلاف جدیدی در روابط آمریکا و اسرائیل تبدیل شده است و تهدیدی برای خدشه دار شدن سنت دیرینه حمایت دو حزبی از اسرائیل در کنگره است.

اینگونه انتقادهای رسمی از دیپلماتهای متحدان اصلی آمریکا امری غیرعادی است.

درمِر اواخر روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلفنی گفت که به هیچ وجه از کاری که در جهت منافع دولتش انجام داده است، متاسف نیست. وی گفت قصد بی اعتنایی به کاخ سفید را نداشت و اطلاع رسانی در این خصوص را به بینر واگذار کرده بود.

دموکراتهای کنگره دعوت از نتانیاهو را یک اقدام سیاسی برای تضعیف رئیس جمهور توصیف کرده اند. این اقدام همچنین پای نتانیاهو را به اختلاف بین اوباما و جمهوری خواهان کنگره بر سر تحریم های جدید ایران باز می کند. اوباما تا به نتیجه رسیدن مذاکرات برای بازداشتن تهران از دستیابی به سلاح هسته ای با تشدید تحریم این کشور مخالف است.

دنیل کروتزر سفیر سابق آمریکا در اسرائیل درباره درمر گفت،‌ وی درواقع یک بازیگر سیاسی است نه یک سفیر... آنچه وی انجام داد از نقطه نظر دیپلماسی اصلا قابل قبول نیست.

کروتزر گفت، درحالیکه بعید است دولت اوباما اقدام خاصی بر ضد سفیر اسرائیل و اخراج وی از آمریکا به عمل آورد، ‌ممکن است خواهان توبیخ یا برکناری وی شود.

منتقدان معتقدند، اقدامات درمر لطمه عمیقی به رابطه آمریکا و اسرائیل وارد ساخته است.

 

 اخبارسیاست خارجی   - تیک