اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

باید ‌و ‌نباید‌های پدیده طلاقاخبار,اخبار اجتماعی , آمار طلاق

آمار اعلام‌شده از‌سوی مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال مبنی‌بر ثبت ١٨طلاق در هر‌ساعت در کل‌کشور، از جهاتی می‌تواند نگران‌کننده باشد.

اگر بخشی از این جدایی‌ها به سبب شرایط نامساعد اقتصادی یا فقدان شغل و به‌خطر‌افتادن رفاه و تامین‌اجتماعی خانواده‌ها باشد و به کاهش جدی ضریب تحمل افراد بینجامد، حتما باید نسبت‌به آن بیش از پیش حساس بود.

 

این بعد آسیب‌زای طلاق برای افراد و جامعه است. به بیان دیگر، عدم کارکرد درست بخش‌های خارج از خانواده، سبب افزایش تنش بین زوجین شده و افراد را به این نتیجه می‌رساند که به زندگی مشترک خاتمه دهند، اما این اتفاق می‌تواند سویه دیگری هم داشته باشد و ناشی از تحولات سبک زندگی جامعه و گروه‌های خاص آن باشد که اگرچه اتفاق مثبتی نیست، اما پیام منفی‌ای هم ندارد.

در واقع بخشی از اقتضائات دنیای جدید است که شهروندان الزاما و تحت هر شرایطی، «زندگی تمام‌عمری» با یکدیگر را دنبال نمی‌کنند. بعضا دیده شده در کشورهای توسعه‌یافته نیز آمار طلاق بالاست و این به معنای آن است که افراد تا زمانی‌که پیوندها و اشتراکات میان آنها پابرجاست، به زندگی مشترک ادامه می‌دهند و زمانی‌که احساس می‌کنند فاصله‌ها افزایش یافته، تنش‌ها بالا گرفته و مشاوره و راه‌های منطقی برای تداوم زندگی به بن‌بست رسیده است، به طلاق می‌اندیشند.


برای بررسی دقیق‌تر آمار اعلام‌شده و پدیده افزایش ١٠درصدی طلاق نسبت‌به سال٩٢، باید به تفکیک هر مورد طلاق، سطح تحصیلات، میزان درآمد، طبقه اجتماعی و مسایلی ازاین‌دست مورد تحلیل قرار گیرد. آن‌گاه می‌توان گفت آیا زندگی نوینی درحال رخداد است و روند فردگرایی تقویت شده یا پارامترهای دیگری در آن دخیل است؟ تفاوت شرایط امروز با گذشته که افراد تحت هر شرایطی، خود را ملزم به حفظ زندگی مشترک می‌دانستند را باید در نظر داشت. طلاق‌های عاطفی یا حس سرخوردگی ناشی از «کوتاه‌آمدن» توسط یکی از زوجین، آسیب جدی آن شرایط بود، اما نقطه مثبت آن، کنارگذاشته‌‌شدن نگاه‌های شخصی به زندگی مشترک بود.


 امروز به‌دلیل ارتقای سطح آگاهی زوجین، نمی‌توان شرایط را با گذشته مقایسه کرد. درواقع زندگی به یک‌جاده دوطرفه میان مرد و زن تبدیل شده و جاده یک‌طرفه نیست. به‌همین‌دلیل باید نقش و کارکرد زوجین را در کنار هم تحلیل کرد. در دهه‌های پیشین، خانواده‌ها ذیل خانواده بزرگ‌تر مانند قوم و طایفه تعریف شده و بر همان اساس عمل می‌کردند.


حمایت‌های بستگان و در‌عین‌حال ارزش‌ها و باورهای جمعی، قومی و طایفه‌ای، یکی از دلایل کم‌بودن میزان طلاق‌ها بود، اما امروز جامعه از عصر این‌نوع ارتباطات خارج شده است. با‌توجه به نیاز حقیقی به حمایت‌های مختلف از نهاد خانواده در یک‌جامعه، حتما باید به‌گونه‌ای دیگر به کمک خانواده‌ها شتافت.


در دنیای توسعه‌یافته امروز، کانون‌های متعدد مردمی شکل گرفته‌اند که همراه خانواده در مشکلات پیش‌رو هستند. فقدان این نهادهای مردم‌محور در کشور ما در کنار ضعیف‌شدن کارکرد روابط قومی و طایفه‌ای، نیازمند مساله‌شناسی و تدبیر به‌موقع است. برای تقویت ضریب استحکام پیوندهای خانوادگی، باید به فکر ایجاد نهادهای مدنی در این حوزه بود.
اخبار اجتماعی - شرق

 


ویدیو مرتبط :
آهنگ باید نباید که باید از علیرضا مختاری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

باید‌ها و نباید‌های انجماد مواد غذایی 

 

انجمادمواد غذایی

 

 

 

هیچ چیز جای خوراكی‌های تر و تازه را نمی‌گیرد، اما زندگی مدرن امروزی مدت‌هاست آدم‌های گرفتاری را كه همیشه وقت كم می‌آورند مجبور به استفاده از خوراكی‌های منجمد كرده است. خیلی وقت است كه مواد غذایی منجمد كه تولید كارخانه‌ها هستند جای خودشان را در سبد خرید مردم باز كرده‌اند، ولی هنوز هم كسانی هستند كه ترجیح می‌دهند خودشان خوراكی‌های تازه را بخرند و مطابق میلشان آنها را منجمد كنند، اما این گروه از مردم بهتر است بدانند رسالت مهم آنها برای منجمد كردن مواد غذایی نه فقط حفظ طولانی‌مدت خوراكی‌ها كه تلاش برای مقابله با میكروب‌هایی است كه اگر مواد بخوبی منجمد نشوند آنها را خالی از ارزش غذایی می‌كنند.

 

بهترین وسیله برای قرار دادن مواد خوراكی در فریزر، كیسه‌های نایلونی مخصوص یا ظروف پلاستیكی دردار هستند؛ البته با این شرط كه كیسه‌ها سوراخ یا پاره نباشند و قبل از قرار دادنشان درون فریزر هوای داخل آن خالی شده باشد. اگر قصد دارید سبزی‌های مورد نظرتان را فریزری كنید حتما آنها را بپزید، اما یادتان باشد اجازه دهید اول آنها سرد شوند و بعد اقدام به انجمادشان كنید؛ چون این كار روند فساد آن را متوقف می‌كند.

 

بهترین درجه برای منجمد كردن مواد غذایی نیز 15ـ درجه سانتی‌گراد است، به طوری كه درجه حرارت فریزر هیچ گاه نباید بیشتر از این عدد (یعنی گرم‌تر) باشد. حالا اگر قصد دارید با مواد فریزری شده غذا بپزید یادتان باشد كه در این كار عجله نكنید و گوشت قرمز یا ماهی را هرگز درون آب قرار ندهید چون این كار باعث جذب آب به درون بافت‌ها می‌شود و طعم این مواد خوراكی را عوض می‌كند. پس بهترین كار این است كه درباره پخت غذا سریع‌تر تصمیم بگیرید و چند ساعت قبل مواد منجمد را درون یخچال قرار دهید تا یخ آن كم‌كم باز شود.

 

به این نكته نیز توجه داشته باشید، اگرچه انجماد مواد غذایی می‌تواند از فساد آنها جلوگیری كند، اما نگهداری مواد درون فریزر نیز سقف زمانی مشخصی دارد كه از 3 تا 6 ماه بسته به نوع مواد متغیر است. پس اگر دیدید رنگ گوشت قرمز درون فریزر مایل به خاكستری شده است یا سبزی‌ها تیره شده‌اند بدانید كه دیگر قابلیت مصرف ندارند. به این نكته نیز توجه داشته باشید كه هر نوع ماده غذایی را نمی‌توان فریزری كرد؛ چون طعم و مزه‌اش را از دست می‌دهد مثل انواع خامه، شیر، ژله، سس مایونز، تخم‌مرغ پخته یا بسیاری از میوه‌ها.

 

یكی از مشخصات زنان خانه‌دار هنگام استفاده از مواد داخل فریزر به هم ریختگی مواد و نبود نظم درون محفظه فریزر است؛ به طوری كه در این شلوغی بسیاری از مواد دور از دسترس می‌مانند و حتی تشخیص این كه چه چیزی درون بسته است مشكل می‌شود، اما شما می‌توانید با اتیكت زدن روی هر بسته و مشخص كردن نوع ماده غذایی و تاریخ قرار دادن آن در فریزر از این سردرگمی جلوگیری كنید، اما نكته مهمی كه نباید فراموش شود این است كه هرگز مواد غذایی تازه را روی مواد غذایی كه قبلاً منجمد شده‌اند، قرار ندهید و هرگز بطری‌های شیشه‌ای را داخل فریزر قرار ندهید زیرا پس از انجماد خواهند تركید.

 

اگر فضای داخلی فریزرتان به شما اجازه می‌دهد می‌توانید هر یك از گروه‌های مواد غذایی را نیز داخل كشو یا سبدهایی كه معمولا با قرار گرفتن عكس مواد غذایی مربوطه روی آنها مشخص شده، قرار دهید.


یادتان باشد اگر می‌خواهید كالباس یا سوسیسی كه قبلا برش خورده را منجمد كنید حتما قسمت برش خورده را با نایلون فریزر بخوبی بپوشانید و سپس درون فریزر قرار دهید. توجه به این نكته نیز برای حفظ كیفیت مواد غذایی موثر است؛ نكته‌ای كه به ما گوشزد می‌كند هرگز مواد غذایی منجمد را پس از خارج شدن آنها از حالت انجماد، دوباره داخل فریزر قرار ندهید.


منبع:jamejamonline.ir