فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

در سالروز تولد فریدون مشیری: شاعری که بی ریا عشق را انسان را و ایران را می ستود 

 

در سالروز تولد فریدون مشیری: شاعری که بی ریا عشق را انسان را و ایران را می ستود

امروز چهارشنبه سی ام شهریور ماه هشتادو پنجمین سالروز تولد فریدون مشیری شاعر شعر ماندگار «کوچه» است.

 

فریدون مشیری در سی ام شهریور ماه ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. در دوران خردسالی به شعر علاقه داشت و در دوران دبیرستان و سال های اول دانشگاه ، دفتری از غزل و مثنوی ترتیب داد. آشنایی با قالب های شعرنو، او را از ادامه یشیوه ی کهن بازداشت، اما راهی میانه را برگزید.

مشیری شاعری است صمیمی و صادق که شعرش آینه تمام نمای احوال و صفات اوست.کلام مشیری ، منزه و محترم است. او شاعری است ادیب که در همه حال حرمت زبان و اهل زبان را حفظ می کند. اندیشه هایش انسان دوستانه و نجیب است و برای احساسات و عواطف عاشقانه از لطیف ترین و زیباترین واژه ها و تعبیرها سود می جوید.

مشیری، نه اسیر تعصبات سنت گرایان شد، نه مجذوب نوپردازان افراطی . راهی را که او برگزید، همان حالت ِ نمایان ِ بنیان گذاران شعر نوین ایران بود. به این معنا که، او شکستن قالبهای عروضی، و کوتاه و بلند شدن مصرع ها و استفاده بجا و منطقی قافیه را پذیرفته و از لحاظ محتوی و مفهوم هم با نگاهی تازه و نو به طبیعت، اشیاء، اشخاص و آمیختن آنها با احساس و نازک اندیشی های خاص خود، به شعرش چهره ای کاملاً مشخص داده بود .

استاد برجسته دکتر عبدالحسین زرین کوب درباره فریدون مشیری گفته است: «با چنین زبان ساده، روشن و درخشانی است که فریدون واژه به واژه با ما حرف می زند، حرف هایی که مال خود اوست، نه ابهام گرایی رندانه . شعر او سخن شاعری است که دوست ندارد در پناه جبهه خاص، مکتب خاص و دیدگاه خاص خود را از اهل عصر جدا سازد. او بی ریا عشق را می ستاید، انسان را می ستاید و ایران را که جان او به فرهنگ آن بسته است دوست دارد.»

فریدون مشیری در دوران شاعری خود، در هیچ عصری متوقف نشده، شعرش بازتابی است از همه مظاهر زندگی و حوادثی که پیرامون او در جهان گذشته و همواره، ستایشگر خوبی و پاکی و زیبایی و بیانگر همه احساسات و عواطف انسانی بوده و بیش از همه خدمتگزار انسانیت است.

فریدون مشیری، سالها در برخی از مجلات معروف همچون ماهنامه سخن، مجله گشوده، سپید و سیاه قلم زده و همکاری نزدیکی با نشریات داشته است. او در سال ۱۳۳۳ ، از دواج کرد و دو فرزند با نام های بهار و بابک داشت که هر دو دانشگاه را به پایان رسانده و در کنار آثار او، ثمره زندگی او بودند.

کتاب های اشعار فریدون مشیری عبارتند از: تشنه توفان، گناه دریا، نایافته، ابر و کوچه، بهار را باور کن، از خاموشی، مروارید مهر، آه باران، از دیار آشتی، با پنج سخن سرا، لحظه ها و احساس، آواز آن پرنده غمگین، پرواز با خورشید، برگزیده ها، گزینه اشعار سه دفتر، دلاویزترین، یک آسمان پرنده، و همچنین برگزیده ای از کتاب اسرار التوحید به نام یکسان نگریستن.

وی در آبان ماه ۱۳۷۹ در سن ۷۴ سالگی و بر اثر بیماری، چشم از جهان فرو بست. شبکه ایران به مناسبت هشتادو پنجمین سالروز تولد این شاعر خوش ذوق و نجیب شعر پارسی یکی از اشعار وی را در اختیار مخاطبان قرار میدهد:

کاش میدیدم چیست

آنچه از چشم تو تا عمق وجودم جاریست

آه وقتی که تو لبخند نگاهت را میتابانی

بال مژگان بلندت را میخوابانی

آه وقتی که تو چشمانت

آن جام لبالب از جان دارو را

سوی این تشنه ی جان سوخته میگردانی

موج موسیقی عشق از دلم میگذرد

روح گل رنگ شراب در تنم میگردد

دست ویرانگر شوق

پر پرم میکندای غنچه ی رنگین پر پر

من در آن لحظه که چشم تو به من مینگرد

برگ خشکیده ی ایمان را در پنجه باد

رقص شیطانی خواهش را بر آتش سبز

نور پنهانی ببخشش را در چشمه مهر

اهتزاز ابدیت را می بینم

بیش از اینسوی نگاهت نتوانم نگریست

اهتزاز ابدیت را یارای تماشایم نیست

کاش میگفتی چیست

آن چه از چشم تو تا عمق وجودم جاریست.../ شبکه ایران


ویدیو مرتبط :
شعر بسیار زیبای فریدون مشیری در وصف گرگ درون انسان .

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

برای سالروز تولد بازیگر برگزیده سینمای ایران


این بازیگر در دوم تیرماه 1334 در همدان متولد شد و فعالیتش را در تئاتر با نمایش «ماجرای یك محل» در سال 48 و بازیگریش را در سینما با «دیار عاشقان» در سال 1362 آغاز كرد.

خبرگزاری ایسنا: پرویز پرستویی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران، 57 ساله شد.

این بازیگر در دوم تیرماه 1334 در همدان متولد شد و فعالیتش را در تئاتر با نمایش «ماجرای یك محل» در سال 48 و بازیگریش را در سینما با «دیار عاشقان» در سال 1362 آغاز كرد.

پرستویی كه بازی در سه فیلم «سیزده59»، «خرس» و «من وزیبا» تنها فعالیت‌هایش در دو،سه سال اخیر بوده است در گفت‌وگویی تفصیلی با ایسنا علت كم‌كاری‌اش را در این سالها «احترام به مخاطب» عنوان كرده و گفته بود:« وقتی فیلمنامه با خود من ارتباط برقرار نمی‌كند چگونه با مخاطب برقرار كند. من هم كه اگر كاسب بودم مرتب كار می‌كردم، از این فیلم به آن فیلم از آن فیلم به این فیلم. بالاخره در شرایطی كه زندگی می‌كنم كه شرایط سختی هم هست، بدم نمی‌آید كه تا تنور داغ است بزنیم و بچسبانیم و به قول معروف پس‌اندازی برای خودمان داشته باشیم. به هرحال هر كسی دوست دارد در رفاه باشد، ولی جاهایی آدم با خودش می‌گوید، به چه قیمتی؟.


تماشاگر همیشه برای من با هر نگاه و ایدئولوژی قابل احترام است و همیشه از كارهایی كه كردم تن‌لرزه داشته‌ام كه شرمنده این تماشاگر نشوم؛ تماشاگری كه آخر هفته خودش را هزینه كرده و به سختی با خانواده به سینما می‌رود، من باید برای او جوابی داشته باشم، او این خرج را به نوعی برای من كرده و خیلی بد است كه من دست خالی او را بیرون بفرستم.»

از دیگر فیلمهای سینمایی این بازیگر می‌توان به «حكایت آن مرد خوشبخت»، «آدم برفی»، «لیلی با من است»،‌ «مهر مادری»، «روانی»، «آژانس شیشه‌ای»، «مرد عوضی»، «روبان قرمز»، «موج مرده»، «آب و آتش»، «دیوانه‌ای از قفس پرید»، «مارمولك»، «كافه ترانزیت»، «بید مجنون» ،«پاداش سكوت» و «صد سال به این سالها» اشاره كرد.

و شاید بتوان گفت، «حاج كاظم»، «آژانس شیشه‌ای» یكی از نقش‌های ماندگار پرستویی است.

پرستویی خودش سال گذشته همزمان با اكران «سیزده 59» گفته بود: « سید جلال این فیلم (سیزده 59)، روی دیگری از «حاج كاظم» آژانس شیشه‌ای است. این شخصیت‌ها همه دانه‌های تسبیحی هستند كه همدیگر را كامل می‌كنند.»

پرستویی در بخش دیگری از گفت‌‌وگویش به یكی از دغدغه‌های سینمای ایران اشاره كرده و گفته بود: «الان می‌گوییم معضل فیلم‌نامه داریم چرا واقعا؟ حالا اینقدر هم توپ را به زمین ارشاد نیاندازیم. خودمان واقعا چه كار كردیم؟. مگر قرار است همه چیز بر وفق مرادمان باشد؟ مگر همه شرایط قرار است برایمان كاملا مهیا باشد؟ هنرمند باید كار خودش را بكند و ما اگر كننده باشیم در همین شرایط محدود باید كارمان را بكنیم. الان كه معضل فیلمنامه داریم همین «بابانظر»ها مدت زمان زیادی ما را تامین می‌كند و مطمئنا برای تماشاگر هم جذاب خواهد بود.»بازیگر فیلم «موج مرده» با طرح این سوال كه چرا باید تولیدات خوبمان اینقدر كم باشد، مطرح كرده بود:« می‌گویند اگر بین 60 تا 70 تولید سینمایی‌مان چهار كار خوب داشته باشیم، باید به فال نیك بگیریم چرا؟ چرا مجموع فیلمهایمان نباید خوب باشد؟ ما برای چه ‌آمدیم و هدفمان چیست؟ قرارمان چه‌ بوده، چرا باید خودمان را به هر قیمتی برای چرخش این چرخه آلوده كنیم.»

وی یادآور شد: «تغییر و تحولات و جا به جایی مسئولان در سینما از قبل بوده، الان هم هست و بعدش هم خواهد بود. بعضی‌ها هستند كه همان مسیر را ادامه می‌دهند و بعضی‌ها اعتقادات دیگری دارند و تا بوده همین بوده است. یعنی این خیلی نباید ما را آزار دهد ما باید راهش را پیدا كنیم كه برای آن هدف بزرگی كه داریم چگونه می‌توانیم کارمان را انجام دهیم.»

پرویز پرستویی در سریال‌های تلویزیونی چون «امام علی (ع)»، «آشپزباشی»، «زیرتیغ»، «خاك سرخ» و «آوای فاخته» نیز به ایفای نقش پرداخته است.